Portal bezpiecznego e-biznesu

Zakaz handlu w niedziele. W kogo uderzy, a komu pomoże?

 Zakaz handlu w niedziele. W kogo uderzy, a komu pomoże?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Zakaz handlu w niedziele został przyjęty w Sejmie dnia 24 listopada 2017 r., a będzie obowiązywał dopiero od marca 2018 roku.
Zakaz handlu w niedziele. W kogo uderzy, a komu pomoże?

Na sam początek zakaz będzie obejmował dwie niedziele w miesiącu. W roku 2019 ustawa będzie zezwalać tylko na 1 niedzielę handlową każdego miesiąca, a w roku 2020 będziemy mieć do dyspozycji tylko dwie niedziele handlowe przed Świętami Wielkanocnymi, Bożym Narodzeniem oraz dodatkowo zostają cztery ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz w sierpniu. Już teraz w sieci możemy znaleźć wiele artykułów na temat tego, jak zakaz handlu w niedziele będzie wpływał na prace niektórych sklepów w wielkich galeriach handlowych, dyskontach oraz w sieci.

Każda z wcześniej wymienionych stron na pewno znalazła już pewne sposoby jak wykorzystać luki w przepisach lub obejść zakaz handlu w niedzielę.

Galerie handlowe

są w stanie wyliczyć straty, które odniosą w związku ze stratą możliwości handlu w niedziele. Jeżeli przeciętny salon odzieżowy zarabia średnio około 100 tys. zł, a do tego doliczymy podatek VAT, to możemy zadać sobie pytanie, kto tak naprawdę traci. Po pierwsze zakaz handlu w niedziele zmniejsza dochody Skarbu Państwa. Po drugie osoby pracujące w galeriach handlowych (najczęściej osoby młode) stracą możliwość dochodu, a za tym idzie utracą możliwości wydawania zarobionych pieniędzy, które przez to wracają na rynek, napędzając gospodarkę.

Dyskonty

oferują nam ogromny wachlarz towarów, które mamy możliwość nabyć w wybranych sklepach. Mnogość propozycji produktów pozwala na częściowe obejście ustawy o zakazie handlu w niedziele i to w bardzo łatwy sposób. Ustawa przewiduje wyjątki jeżeli chodzi o branże, których zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Są nimi: cukiernie, piekarnie, stacje benzynowe, punkty obsługujące podróżnych, dworce kolejowe i autobusowe , placówki prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Samo przytoczenie wyjątków pozwala już na wyobrażenie, w jaki sposób dyskonty oraz inne podmioty będą miały możliwości wykorzystania wyłączeń zawartych w ustawie.

E-commerce

już w tym momencie przeżywa rozkwit jeżeli chodzi o możliwości, które dostarcza sieć, a zakaz handlu w niedziele dodatkowo wzmacnia tę branżę. Wiemy już, że ustawa nie obejmuje handlu w sieci, przez co sklepy będą dalej mogły sprzedawać swoje produkty w nieco innej postaci niż zawsze. Oczywiście stracimy możliwość bezpośredniego sprawdzenia produkty przed zakupem, ale pozwala to na zredukowanie placówek handlowych, a co za tym idzie niestety etatów pracowników obsługujących sklep.


Możliwości nabycia towaru w sieci już w tym momencie jest gigantyczna, a ustawa wzmacnia tę możliwość przez kreatywność obchodzenia jej przez producentów towarów drogą internetową. Produkty użytku codziennego już w tym momencie można nabyć w sieci w ciągu chwili, a z roku na roku kolejne branże otwierają swoje „odziały handlowe” w sieci internetowej. Będziemy mogli zauważyć również rozwój w branży digital marketingu. Reklamy, którymi już teraz jesteśmy atakowani podczas używania Internetu, będą na pewno jeszcze agresywniejsze oraz będziemy mocniej zachęcani do skorzystania z usług, które reklamują.

Reasumując można zauważyć, że ustawa wprowadzająca zakazu handlu w niedziele niesie ze sobą wiele istotnych zmian. Na pewno odczujemy to jeżeli chodzi o handel „face to face”, miejsca zatrudnienia oraz powiększenia się innych obszarów, w których to będą poszukiwani pracownicy, a obywatele będą dalej pracować jak pracowali wcześniej. Być może handel internetowy przeżyje po raz kolejny rewolucję, a jej skutki będziemy mogli oceniać dopiero w przyszłości, za to małe sklepy rodzinne mogą na tym ucierpieć. Na pytanie kto na tym skorzysta - odpowiedzi udzieli nam niewidzialna ręka rynku ,a własną ocenę zmian wystawi każdy z nas .

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZapadł wyrok w sprawie serwisu Chomikuj.pl Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się