Portal bezpiecznego e-biznesu

Singapur wprowadza ostre kary za fake news

 Singapur wprowadza ostre kary za fake news

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Parlament w Singapurze uchwalił kontrowersyjną ustawę dotyczącą fałszywych wiadomości. Przewiduje ona kary nawet do 10 lat więzienia lub 734 tys. dolarów grzywny.

Singapur wprowadza ostre kary za fake news

Nowe prawo daje rządzącym w Singapurze szerokie uprawnienia do nadzorowania zawartości platform internetowych, prywatnych grup dyskusyjnych oraz komunikatorów. Założenie wydaje się być słuszne, bo przepisy oficjalnie mają na celu skuteczną walkę z dezinformacją w internecie. Za publikowanie i kolportowanie w sieci treści uznanych za fake news, szczególnie szkodliwych dla interesu publicznego będzie zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. Ścigane i karane będzie również prowadzenie fałszywych kont i wykorzystywanie botów do dezinformacji. Za takie czyny przewidziano grzywnę w maksymalnej wysokości 734 tys. dol. lub karę więzienia do 10 lat.

Tymczasem organizacje zajmujące się ochroną wolności słowa wyrażają poważne zaniepokojenie nową ustawą. Jako główny jej mankament wskazują, że o tym co zostanie uznane za fake news będzie decydować rząd, zaś prawo może zostać wykorzystane w walce politycznej. Nie można w związku z tym wykluczyć realnego niebezpieczeństwa użycia instrumentów prawnych do walki np. z rządową opozycją, występującą przeciwko obecnym władzom Singapuru.

Do krytyki płynącej ze strony organizacji zajmujących się ochroną wolności mediów i wolności słowa dołączyli m.in. Google, Facebook i Twitter. Przedstawiciel Google’a powiedział Reutersowi, że firma boi się, że nowe prawo uderzy w innowacyjność i rozwój ekosystemu informacji cyfrowej. Jego zdaniem najważniejsze będzie to, jak prawo zostanie zaimplementowane. Swój niepokój wyrazili także między innymi przedstawiciel Facebooka i Twittera.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób władze Singapuru zamierzają kontrolować treści w zaszyfrowanych aplikacjach. Ustawa została przyjęta w środę, ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWspółpraca CERT Orange Polska i Legalniewsieci.pl Następny artykuł ›TikTok przekształca się w platformę polityczną

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się