Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy to koniec sprzedaży internetowej bez płacenia podatku?

 Czy to koniec sprzedaży internetowej bez płacenia podatku?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Od jakiegoś czasu trwają prace legislacyjne związane z wdrożeniem dyrektywy unijnej DAC7. Jej głównym założeniem jest ułatwienie wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi, ale również ujednolicenie obowiązków sprawozdawczych dla portali typu marketplace, czyli inaczej mówiąc portali typu OLX czy Vinted. Może mieć to niebagatelny wpływ na interesy sprzedawców, nawet tych okazjonalnych. Kto powinien przygotować się na zmiany?
Czy to koniec sprzedaży internetowej bez płacenia podatku?

Dyrektywa DAC7 obejmuje nowe wymagania dotyczące handlowych portali internetowych, które będą musiały udostępniać informacje o sprzedawcach i transakcjach dokonywanych poprzez swoje platformy. Wymogi te mają na celu ułatwienie weryfikacji i identyfikacji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a także osób sprzedających jedynie okazjonalnie. Taki mechanizm pozwoli na łatwiejsze kontrolowanie sprzedawców przez organy państwowe. Dotychczasowo były one zobowiązane do zwrócenia się o udostępnienie danych przez konkretny portal internetowy. Wiązało się to z mniejszą efektywnością całego procesu, który zgodnie z wprowadzanym obecnie systemem zostanie znacznie usprawniony. Ciężej będzie również uniknąć opodatkowania.

Konkretne informacje, jakie będą musiały być zbierane, obejmują między innymi: dane identyfikacyjne sprzedawców (np. imię i nazwisko, numer identyfikacji podatkowej), informacje o dokonywanych transakcjach (np. wartość transakcji, daty transakcji) czy dane dotyczące towarów lub usług, które są przedmiotem transakcji (np. opis towaru lub usługi). Planowo, pierwsze raporty zaczną wpływać do krajowych organów skarbowych już na początku 2024 roku.

Z reformą nie wiąże się żaden nowy podatek. Pamiętajmy jednak, że obciążone podatkiem PIT jest każde zbycie rzeczy, które zostało dokonane przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu (a konkretniej: od końca miesiąca, w którym została nabyta). Konieczne jest, rzecz jasna, osiągnięcie zysku na takiej transakcji. Po upływie wspomnianego wcześniej okresu wygasa obowiązek odprowadzenia podatku. Takie rozwiązanie ma w założeniu chronić osoby, dla których sprzedaż faktycznie ma charakter okazjonalny. Do tej pory jednak wykrycie tego typu transakcji, dokonanej przed upływem 6 miesięcy od nabycia rzeczy, było wyjątkowo trudne. Jeżeli nowy mechanizm faktycznie uszczelni system kontroli prowadzonej przez organy skarbowe, to uchylenie się od podatku może stać się niemożliwe.

Krąg sprzedawców, którzy podlegali będą obligatoryjnemu raportowaniu, również ma zostać zawężony. Jeżeli dana osoba dokonała mniej, niż 30 transakcji w danym roku lub jeżeli przychód z nich był mniejszy niż 2 tys. euro, to obowiązek raportowania zostanie wyłączony. Sporadyczna sprzedaż, póki co, pozostaje więc wolna od rozszerzonej kontroli. Jeżeli jednak taki mechanizm okaże się skuteczny i przyniesie znaczne wpływy do budżetu, to kto wie, czy nie zostanie on w przyszłości rozszerzony na wszystkich sprzedawców.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny? Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się