Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny?

 Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Uzyskanie kredytu hipotecznego to dla wielu osób przepustka do zakupu wymarzonej nieruchomości. Bardzo często jest to również ogromne zobowiązanie finansowe, którego spłata rozciąga się na kilka dekad. Jak przygotować się do wnioskowania, aby zwiększyć szansę na jego uzyskanie? Sprawdźmy!
Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Przygotowanie do kredytu jeszcze ważniejsze

Wysokie stopy procentowe i niepewna sytuacja na rynku sprawiają, że zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi spada. Podobna tendencja dotyczy również ich dostępności. Według raportu AMRON-SARFiN podsumowującego 2022 rok łącznie zawarto aż o 50,75% mniej umów kredytowych niż w 2021 roku. O 49,11% spadła ich wartość, która uplasowała się na poziomie 43,644 mld zł.

Przekłada się to również na wartość Indeksu Dostępności Mieszkaniowej M3, który spadł o 58,85 punktów. Jednocześnie wciąż rośnie średnia cena transakcyjna mieszkań na warszawskim rynku oraz stawki czynszu najmu. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z zakupu nieruchomości i kredytu. Bez wątpienia do całej procedury trzeba jednak zdecydowanie lepiej się przygotować.

Poznaj procedurę kredytową

Nie da się ukryć: wnioskowanie o kredyt i przechodzenie przez całą procedurę poprzedzającą jego utrzymanie jest nie tylko czasochłonne, ale i stresujące. Wynika to również z dużej odpowiedzialności.

W tym okresie konieczne jest podjęcie wielu decyzji mających wpływ na to, czy w ogóle uda Ci się uzyskać kredyt, ale również na warunki jego spłaty i koszty, z jakimi będzie się wiązał. Najważniejsze informacje o kredytach hipotecznych uzyskasz w serwisie Blog Kredytowy.

Dokładne poznanie procedury i najważniejszych terminów pozwoli Ci poczuć się zdecydowanie bardziej komfortowo i podjąć świadome decyzje, które będą najkorzystniejsze dla Twojego portfela.

Zadbaj o zdolność kredytową

Ograniczona dostępność kredytów hipotecznych wynika w głównej mierze z oceny zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. W związku z podniesieniem stóp procentowych wzrosły również koszty rat kredytów, a to oznacza, że aby uzyskać finansowanie o wskazanych parametrach, trzeba dysponować wyższymi środkami. Jak podnieść zdolność?

Dobrym punktem wyjścia będzie ograniczenie innego zadłużenia. Warto więc spłacić pozostałe kredyty i pożyczki. Nie należy także zapominać o tym, że na poziom zadłużenia wpływ mają limity kart kredytowych oraz debet na rachunku. Możesz wobec tego w łatwy sposób zwiększyć zdolność, rezygnując z nich.

Sprawdź swoją wiarygodność

Oczywiście analitycy banków biorą pod uwagę nie tylko liczby odnoszące się do Twoich dochodów i wydatków. Ważne jest również to, w jaki sposób wywiązujesz się ze swoich zobowiązań, w tym przede wszystkim zaciągniętych wcześniej kredytów. Możesz szybko sprawdzić, co na Twój temat wiedzą instytucje finansowe.

W tym celu sprawdź raport Biura Informacji Kredytowej. Możesz go również rozszerzyć o dane zgromadzone w Biurze Informacji Gospodarczej, które odnoszą się również do tego, w jaki sposób spłacasz zobowiązania wobec różnych podmiotów gospodarczych. Niekiedy w rejestrach znajdują się informacje błędne lub przestarzałe. Wówczas możliwe będzie ich usunięcie.

Skorzystaj ze wsparcia doradcy

Co istotne, nie musisz samodzielnie zajmować się wnioskowaniem o kredyt. Możesz skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego, który pełni funkcję pośrednika. Pomoże Ci w doborze rozwiązania najlepiej dopasowanego do indywidualnej sytuacji, będzie także w stanie obliczyć zdolność kredytową i przedstawić najważniejsze informacje na temat różnych produktów kredytowych banków. Należy podkreślić też, że usługi pośredników są w pełni darmowe. Ich wynagrodzenie pokryje bank, który wypłaci kredyt.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułAtaki rosyjskich hakerów na polskie instytucje Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się