Portal bezpiecznego e-biznesu

Zagrożone urządzenia z Androidem!

 Zagrożone urządzenia z Androidem!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa poinformowali - podczas konferencji DefCon 24, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas - o istnieniu czterech dziur w sterownikach dla chipsetów Qualcomma przeznaczonych dla Androida. Qualcomm jest głównym dostawcą chipsetów LTE. Do niego należy 65% tego rynku, co oznacza, że problem może dotyczyć nawet 900 milionów smartfonów i tabletów.
Zagrożone urządzenia z Androidem!
Specjaliści określili dziury zbiorczą nazwą "QuadRooter". Udowodniono, że pozwalają one na przejęcie całkowitej kontroli nad wadliwym urządzeniem. Jak już wspomniano wyżej, lista podatności wykrytych przez firmę Check Point ogranicza się do czterech luk, jednak w systemach, w których występują one wszystkie jednocześnie, istnieje niebezpieczeństwo przejęcia telefonu, a także nadanie sobie przez hakera uprawnień administracyjnych nad telefonem. Firma Google, która jest obecnie odpowiedzialna za aktualizacje telefonów z systemem Android, załatała w ostatniej aktualizacji 3 z 4 luk opisanych przez ekspertów z Check Point - takie aktualizacje dostały lub niedługo dostaną urządzenia klasy Nexus, w których za wprowadzenie aktualizacji odpowiada samo Google. Natomiast w stosunku do urządzeń innych producentów, aktualizacje muszą przygotować i wprowadzić w życie sami producenci.

Dla użytkowników systemu Android firma Checkpoint przygotowała aplikację, która skanuje, czy telefon znajduje się na liście urządzeń podatnych na wykorzystanie czterech luk obecnych w systemie odpowiedzialnym za zarządzanie procesorami Qualcomm. Po przeskanowaniu aplikacja informuje o stanie telefonu. Jeżeli okaże się, że telefon jest wolny od tzw. luki QuadRotter, to uzyskamy informację w języku angielskim, że urządzenie jest wolne od tej wady. W przypadku testu negatywnego, zostaniemy poinformowani jedynie, jakie luki występują na urządzeniu.

Warto zwrócić uwagę, że przy skanowaniu aplikacja prosi o dostęp do wyników skanowania, czego powodem jest prawdopodobnie chęć przygotowania przez firmę odpowiednich mechanizmów zabezpieczających w przyszłości telefony przed ewentualnymi atakami z wykorzystaniem tych luk.
Przedstawiam poniżej listę przykładowych urządzeń, w których ta luka występuje:
  • Samsung Galaxy S7 i S7 Edge,
  • Sony Xperia Z Ultra,
  • Google Nexus 5X, 6 and 6P,
  • HTC One M9 i HTC 10,
  • LG G4, G5 i V10,
  • Motorola Moto XOnePlus One, OnePlus Two i OnePlus Three,
  • BlackBerry Priv, Blackphone 1 i 2

Komentarze

‹ Poprzedni artykuł150 tys. dolarów tytułem odszkodowania na atak hejterski! Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się