Portal bezpiecznego e-biznesu

Stanowisko UE w sprawie technologii do rozpoznawania twarzy

 Stanowisko UE w sprawie technologii do rozpoznawania twarzy

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Unia Europejska w przeszłości planowała zabronić stosowania technologii do rozpoznawania twarzy, bo chciała najpierw sprawdzić wpływ tego typu rozwiązań m.in. pod kątem prywatności. Jednak UE z tego pomysłu się wycofuje, a proponowane na 5 lat moratorium w nowym projekcie ustawy zostało usunięte.

Stanowisko UE w sprawie technologii do rozpoznawania twarzy

O sprawie informuje Financial Times, którego dziennikarze uzyskali wzgląd w zapiski nowej ustawy opracowanej przez Unię Europejską. Do niedawna znajdowało się tam 5-letnie moratorium, które miało dać odpowiedni czas na sprawdzenie jaki wpływ mają technologie do rozpoznawania twarzy.

Z moratorium zrezygnowano co oznacza, że kraje członkowskie mogą korzystać z tego typu rozwiązań. Nie powoduje to, że wszelkie wątpliwości związane z tymi technologiami zostały rozwiane, przeciwnie nadal budzą one wiele kontrowersji, głównie w zakresie prywatności czy ewentualnych nadużyć. Unia Europejska ma tego świadomość i ma zaproponować, aby to poszczególne państwa ustalały reguły dla tego typu technologii.

Rozpoznawanie twarzy cały czas w krajach europejskich budzi obawy, ponieważ są to rozwiązania, które nie wpisują się w ogólne postanowienia RODO. One bowiem zabraniają gromadzenia danych biometrycznych, których można by potem użyć do identyfikacji osób. Podobne rozwiązania jednak są już wdrażane. Między innymi londyńska policja poinformowała, że wprowadza system do identyfikacji twarzy. W mieście zostaną zainstalowane kamery i wiemy, że znajdą się one w miejscach publicznych.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułDzień bezpiecznego internetu - co powinny wiedzieć dzieci? Następny artykuł ›Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się