Portal bezpiecznego e-biznesu

Dzień bezpiecznego internetu - co powinny wiedzieć dzieci?

 Dzień bezpiecznego internetu - co powinny wiedzieć dzieci?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Z inicjatywy Komisji Europejskiej w dniu 11 lutego obchodzony jest światowy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Założeniem pomysłodawców tej inicjatywy było zwrócenie szczególnej uwagi internautów w tym dniu na zagrożenia związane z korzystaniem z zasobów internetowych i problemów bezpiecznego dostępu do tych źródeł.

Dzień bezpiecznego internetu - co powinny wiedzieć dzieci?

Kampania kładzie także nacisk na edukację zarówno dzieci jak i dorosłych z zakresu niebezpieczeństw związanych z atakami hakerów, kradzieżą danych osobowych lub innych zagrożeń czyhających w Internecie. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ jedynie 53 % Polaków deklaruje, że są oni dobrze poinformowani w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Edukacja ta obejmować powinna w szczególności najmłodsze grupy wiekowe, z racji tego, że są one niejako przez nieustanny rozwój nowych technologii zmuszone, a przez to także i zagrożone spotykać niebezpieczeństwa internetowe każdego dnia. Dzieje się tak, ponieważ znaczna część materiałów mogących mieć negatywny wpływ na psychikę dzieci, znajduje się w sieci całkowicie legalnie-oczywiście mowa tu o wszelkich materiałach w których myśl przewodnia opiera się na dyskryminacji, przemocy czy agresji.

W związku ze skalą tych zagrożeń w tym ważnym dla bezpieczeństwa internetowego dniu do działań przyłącza się dyrektor Departamentu Informatyki w UODO – Tomasz Soczyński, który zachęca do jak najszerszego propagowania działań na rzecz bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych przez dzieci. Dyrektor wskazuje sposoby jakimi rodzice mogą zapewnić bezpieczeństwo w internecie, ale jednocześnie wskazuje, że obowiązek dbania o to bezpieczeństwo ciąży na rodzicach i że to oni powinni mieć kontrolę nad treściami oglądanymi przez ich pociechy, a także ostrzeżeniem ich przed zagrożeniami.

Należy uświadamiać je o zagrożeniach płynących z sieci. Istotne jest, aby nie zakazywać dziecku korzystania z Internetu, a jedynie pokazywać jego jasne i ciemne strony, żeby w przyszłości potrafiło samo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zapewnienie dziecku umiejętności skutecznej klasyfikacji i wartościowania zdobywanych informacji, może uchronić je przed potencjalnym niebezpieczeństwem – wyjaśnia Tomasz Soczyński i zaleca, aby: Przed umożliwieniem dziecku dostępu do Internetu, powinniśmy przejrzyście wytłumaczyć mu wszelkie znane nam zasady jego funkcjonowania, podkreślając przy tym, że nawet w cyfrowym świecie nie jesteśmy anonimowi i pozostawiamy po sobie ślady.

Nasza tożsamość jest kształtowana np. na podstawie danych uwierzytelniania, transakcji online, korzystanych przez nas aplikacji czy śladów surfowania. Każda z czynności jest rejestrowana, a dostęp do informacji o naszej aktywności w sieci jest stosunkowo łatwy i wiele podmiotów może mieć uzyskać informację dotyczącą naszych cyfrowych śladów.Dlatego tak ważne jest to, aby umiejętnie chronić swoją tożsamość, dbać o wysoki poziom ochrony naszych danych osobowych i wszelkich informacji związanych ze sferą życia prywatnego naszych bliskich.

O ile w przypadku najmłodszych pociech najskuteczniejszym sposobem ochrony jest po prostu wspólne korzystanie z sieci, o tyle u nastolatków jest to prawie niemożliwe. Wówczas z pomocą przychodzą chociażby filtry stron internetowych. Takie rozwiązanie pozwala na zablokowanie dostępu do konkretnych zasobów informacji. Oczywiście powstają coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które uniemożliwiają pobieranie plików, przesyłają raporty o aktywności naszego dziecka w sieci, a także pozwalają na mobilne kontrolowanie jego działań w Internecie – tłumaczy ekspert UODO.

Tomasz Soczyński wskazuje także na ogromną rolę rozmów rodziców z ich dziećmi na temat zagrożeń płynących z sieci takich jak uzależnienie od Internetu, kontakt z nieznajomi czy cyberbullying. Niemal wszystkie z nich spowodowane są udostępnieniem danych osobowych dziecka przez nie samo lub nawet przez jego rodziców, nie wyłączając informacji udostępnionych nawet kilka lat wcześniej. Prowadzi to najczęściej do wyłudzeń, kradzieży tożsamości i innych oszustw. W sytuacji kiedy osoba staje się ofiarą wycieku danych najważniejszą kwestią jest działać rozważnie i zdecydowanie. Pierwszą do ustalenia kwestią jest źródło wycieku, jeżeli jest możliwość uzyskania informacji o tym, skąd dane wyciekły. Należy spróbować przypomnieć sobie, jaki zakres danych został podany na przykład w procesie rejestracji do serwisu. Na podstawie takiej informacji można zaplanować dalsze działania. Nie mniejsze znaczenie ma rola edukacji w tym zakresie, dlatego UODO stara się dostarczać potrzebnych na ten temat informacji zarówno nauczycielom jak i uczniom co robi miedzy innymi przez organizację programu „Twoje Dane- Twoja Sprawa”. Wszystko to pozwala na wzrost świadomości obywateli w zakresie bezpiecznego internetu i ochrony danych osobowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUOKIK: zwrot niewykorzystanych pieniędzy z telefonu na kartę Następny artykuł ›Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się