Portal bezpiecznego e-biznesu

Sklep internetowy - jak rozwijać skuteczny ecommerce?

 Sklep internetowy - jak rozwijać skuteczny ecommerce?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Handel internetowy (ecommerce) cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Tak samo świetnie się mają wszelkiego rodzaju usługi online. Kupowanie produktów przez internet zyskuje coraz więcej zwolenników. Dokonanie zakupu za pośrednictwem handlu elektronicznego jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż robienie zakupów w sklepach stacjonarnych. Może to oczywiście być uzależnione od osobistych upodobań. Ogromną zaletą dla przedsiębiorców jest to, że sprzedaż internetowa, czyli popularny e-handel to nie tylko spory zysk, ale i redukcja kosztów. Dowiedz się, dlaczego warto wiedzieć, czym jest skuteczny ecommerce.

Sklep internetowy - jak rozwijać skuteczny ecommerce?

  1. Handel internetowy kiedyś, a dziś
  2. Czy wciąż warto rozwijać sprzedaż w ecommerce?
  3. Sklep internetowy, czy platforma marketplace?

Współczesny internet to niepoliczalna wręcz liczba transakcji handlowych i realizacji płatności online. W zasadzie prawie każda branża stawia na internet, gdyż jest to przestrzeń idealna do prowadzenia biznesu na małą lub dużą skalę. Dla konsumentów poszukiwanie towarów przez internet nie jest skomplikowane. Nie zabiera to też wiele czasu. Mając sklep internetowy, bardzo szybko można zaistnieć i umocnić swoją pozycję. Nie dotyczy to tylko rynku lokalnego, ale i międzynarodowego. Wymiana handlowa nie jest niczym ograniczona. Nowoczesny e-sklep może zapraszać swoich klientów na dokonywanie zakupów w dowolny sposób.

Jeśli chodzi o ecommerce, to stał się niezastąpiony nawet w przypadku zakupów taki podstawowych produktów jak artykuły spożywcze. Szybko okazało się, że wiele osób nie znosi marnowania czasu na chodzeniu po marketach. Wygodniej jest złożyć zamówienie — dostawa zamówionego towaru może mieć miejsce nawet tego samego dnia.

E-handel kiedyś, a dziś

Jeśli chodzi o handel elektroniczny w Polsce, to pierwszych zakupów online dokonano w 1994 roku. Była to księgarnia, z czasem zamieniona na antykwariat. Obecnie już nie istnieje. Polski ecommerce rozwijał się dość wolno. Można powiedzieć, że przełom nastąpił pod koniec lat 90. XX wieku, gdzie handlem elektronicznym zainteresowały się kolejne księgarnie. Z czasem powstały pierwsze platformy e-commerce, ale nie wszystkim udało się przetrwać.

W przypadku rynku e-commerce na świecie pierwsza transakcja online miała miejsce W stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Było to w 1971 roku i dotyczyło sprzedaży konopi. Chociaż płatność musiała odbyć się w trybie offline, to właśnie ta sprzedaż miał ogromny wpływ na rozwój handlu elektronicznego. Oczywiście wiele lat trzeba było czekać, by Amerykanie mogli pochwalić się prawdziwym sklepem internetowym. Stało się to w 1984 roku. Historia branży e-commerce bazuje na wizjonerach. To dzięki nim można cieszyć się ze sprzedaży internetowej.

Przez te wszystkie lata istnienia internetu przedsiębiorcy i konsumenci różnie pochodzili do biznesu e-commerce i zakupów online. Nawet znane marki miały opory, by założyć sklep internetowy. Dopiero wybuch epidemii koronawirusa na przełomie 2019/2020 roku pokazał, że najbezpieczniejszym rodzajem prowadzenia działalności gospodarczej jest właśnie e-commerce.

Wynikało to z tego, że z przyczyn epidemiologicznych zamrażane były popularne branże. Wiele firm, które były nastawione na biznes stacjonarny, po prostu nie przetrwało. Posiadanie sklepu internetowego okazało się kołem ratunkowym w kryzysowych warunkach. Swobodę w działaniu miały w zasadzie tylko sklepy internetowe, portale ogłoszeniowe, media społecznościowe oraz portale aukcyjne. Handel w internecie przyniósł bardzo wielu firmom mnóstwo korzyści. Dzisiaj każdy wie, że można go prowadzić w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.

Czy wciąż warto rozwijać sprzedaż w ecommerce?

By zdobyć nowych klientów i utrzymać dotychczasowych trzeba mieć nie tylko atrakcyjne produkty, korzystne ceny i możliwość przeprowadzania bezpiecznych transakcji online. E-commerce w obecnych czasach ma swoje duże wymagania.

Strategia ecommerce

Warto pamiętać o tym, że fundamentem sukcesu sklepu internetowego jest przemyślana strategia ecommerce. Czyli, jakie są twoje wyróżniki markie na twojej konkurencji? Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego klient ma wybrać Ciebie, a nie twoją konkurencję? Jeżeli chcesz walczyć wyłącznie ceną to nigdzie cię to nie zaprowadzi..., bo taki sklep nie będzie rentowny. Warto pamiętać o tym, że ponad 90% sklepów internetowych upada 1-2 lata od jego założenia. Zrób wszystko, aby tego uniknąć!

Optymalizacja sklepu internetowego

Zadbaj o optymalizację sklepu internetowego. Jeśli nie znasz się na rozwoju sklepu internetowego, zwróć się do sprawdzonych firm, freelancerów, którzy pomogą ci znaleźć luki w twoim sklepie internetowym. Warto zrobić całościowy audyt sklepu internetowego lub audyt ecommerce, bo pozwoli ci to zooptymalizować potencjał twojego e-sklepu.

Źródła ruchu, a co za tym idzie sposób na zwiększanie sprzedaży ecommerce

Trzeba sprawić, że będzie widoczny w wyszukiwarkach i w portalach społecznościowych. Będzie posiadał dobrze dopasowaną reklamę Google Ads i FB Ads. Długofalowo warto zadbać o pozycjonowanie i content marketing, bo to podstawa w obecnych czasach. Dzięki takim zabiegom można skutecznie „trafić” w naszą grupę docelową. Reklama „w cały świat” nie ma żadnego sensu, gdyż prędzej wygeneruje koszty, niż przyniesie zyski, dlatego tak ważne jest wiedzieć do kogo tę reklamę będziemy konkretnie kierować.

Nie można jednak bazować wyłącznie na mediach społecznościowych. Własny sklep internetowy to pełna niezależność. Za jego pomocą można dotrzeć nie tylko do klientów detalicznych, ale i do klientów biznesowych poprzez sprzedaż B2B i wykorzystaniem platformy e-commerce B2B. Trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest termin realizacji, licząc od momentu złożenia zamówienia do dnia dostawy. Co do dostawy towaru, odbywa się ona najczęściej za pomocą znanych firm kurierskich.

Identycznie jest w przypadku usług online. Internet daje ogromne możliwości na pozyskanie nowych klientów. Dzisiaj nie trzeba już jeździć na spotkania z klientami. Wszystko można załatwić online. Współpraca może odbywać się z podmiotami gospodarczymi i z osobami fizycznymi.

Sklep internetowy, czy platformy marketplace?

Handlując za pomocą marketplace, warto mieć zdecydowanie sklep internetowy. Chodzi o to, że platforma marketplace wiąże się z ogromną konkurencją. Niestety, jest ona widoczna dla klientów, którzy mogą sortować wszystko po cenach. Platformy marketplace to większe koszty prowadzenia działalności — trzeba zapłacić prowizję za wystawienie produktu i od sprzedaży, a także konieczna jest dodatkowa reklama na marketplace.

Posiadając własny sklep internetowy mamy możliwość budowania własnej marki, budowania relacji z klientami. Kontrolujemy w pełni doświadczenie zakupowe klienta i co istotne mamy możliwość jego retencji, czyli zachęcania do ponownych zakupów w naszym sklepie internetowym.

Jeśli chodzi o potrzeby klientów, cena może być istotna, ale ważne jest też właśnie wsparcie posprzedażowe, które pozwoli na to, że przy kolejnej wizycie w naszym sklepie internetowym wybierze właśnie nas.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy warto podjąć pracę tymczasową? Następny artykuł ›No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się