Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy warto podjąć pracę tymczasową?

 Czy warto podjąć pracę tymczasową?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Praca tymczasowa stanowi ciekawe rozwiązanie. Mogą skorzystać z tej opcji zarówno początkujący pracownicy, jak i wykwalifikowani specjaliści. Zastanawiając się nad podjęciem zatrudnienia tego typu, warto lepiej poznać jego charakterystykę. Czym wyróżnia się praca tymczasowa i jakie są jej zalety?
Czy warto podjąć pracę tymczasową?

Czym charakteryzuje się praca tymczasowa?

Praca tymczasowa jest dość specyficzną formą zatrudnienia na określony czas. Dotyczy zajęć o charakterze okresowym. Jej wyróżnikiem jest to, że zachodzi pomiędzy trzema stronami, a nie dwiema. Są nimi pracownik, agencja zatrudnienia, z którą podpisuje się umowę, oraz tzw. pracodawca użytkownik, u którego faktycznie wykonuje się codzienną pracę. Kluczowa jest więc obecność podmiotu zewnętrznego. To agencja zatrudnienia dba o wszystkie kwestie formalne i administracyjne. Współpracuje przy tym z wieloma pracodawcami, dla których może rekrutować pracowników. Szukając więc pracy tymczasowej, najlepiej robić to poprzez stronę tego typu firmy. Ważne, aby był to sprawdzony i zaufany podmiot. Jest nim np. agencja Randstad, która działa w Polsce już od lat 90. Publikowane przez nią oferty zatrudnienia (nie tylko tymczasowego, lecz również stałego) można znaleźć pod adresem: https://www.randstad.pl/znajdz-prace.

Cechą charakterystyczną pracy tymczasowej są też odgórne limity czasu jej trwania. Zgodnie z przepisami pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe dla tego samego pracodawcy przez łącznie 18 miesięcy w ciągu następujących po sobie 36 miesięcy.

Jakie są zalety podjęcia pracy tymczasowej?

Podjęcie pracy tymczasowej może być opłacalnym rozwiązaniem. Taki typ zatrudnienia ma wiele zalet. Przede wszystkim mogą zdecydować się na niego osoby w różnym wieku – zarówno młodzi pracownicy (np. studenci), jak i seniorzy, którzy chcą sobie dorobić na emeryturze. Nie ma tu ograniczeń wiekowych (poza tymi wynikającymi z przepisów prawa, które dotyczą pracy niepełnoletnich). Ponadto, aby podjąć współpracę z agencją zatrudnienia, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia, umiejętności ani doświadczenia. Możliwe jest znalezienie zajęcia zarobkowego zarówno przez osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały, jak i przez wieloletnich specjalistów z wybranej branży, którzy szukają nowych możliwości.

Podjęcie pracy tymczasowej jest też na pewno polecanym pomysłem z perspektywy osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić zawodowo oraz tych, które myślą o przebranżowieniu się. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one spróbować różnych rzeczy i na tej podstawie zadecydować o zbudowaniu swojej przyszłej kariery zawodowej w danym obszarze.

Praca tymczasowa stanowi także dobrą propozycję w przypadku pracowników, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową i sobie dorobić. Mogą ją również podjąć osoby, które niedawno straciły zatrudnienie – często o wiele łatwiej i szybciej jest zdobyć czasowe zajęcie niż stałą posadę. W takiej sytuacji zapewni ono ciągłość zarobków. Należy przy tym podkreślić, że pracownicy tymczasowi mają takie same prawa, co osoby zatrudnione na etat. Podlegają ubezpieczeniom społecznym, a także mają dostęp do urlopów itp.

Trzeba również zaznaczyć, że podjęcie pracy tymczasowej przez agencję to dobra decyzja w sytuacji, gdy planuje się wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Współpraca z takim podmiotem gwarantuje bezpieczeństwo zatrudnienia w innym kraju.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSprzedaż poza serwisem transakcji!? Uważajcie! Następny artykuł ›No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się