Portal bezpiecznego e-biznesu

Przedsiębiorstwo oparte na danych - czym jest i jakie daje możliwości?

 Przedsiębiorstwo oparte na danych - czym jest i jakie daje możliwości?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Organizacja oparta na danych to jeden ze skuteczniejszych procesów transformacji cyfrowej, który uwalnia ogromny potencjał wykorzystania danych w sposób wcześniej niedoceniony. Dzisiaj dane traktuje się jako jeden z najcenniejszych zasobów. Oparcie przedsiębiorstwa na tym zasobie zapewnia ogromną przewagę konkurencyjną, o czym już teraz przekonują się zarządzający największymi firmami analitycznymi.
Przedsiębiorstwo oparte na danych - czym jest i jakie daje możliwości?

Czym jest organizacja oparta na danych?

Czym dokładnie jest przedsiębiorstwo, mianujące się nazwą data-driven? To organizacja, która na pierwszym miejscu stawia zasób, jakim są właśnie dane. W takiej firmie to właśnie dane stanowią podstawę realizowania wszelkich procesów biznesowych, a także na podstawie danych wdraża się nowe rozwiązania, podejmuje najważniejsze, strategiczne decyzje o przyszłości przedsiębiorstwa.

W firmie opartej na danych, wykorzystywane one są przez każdego pracownika, bez względu na pozycję i stanowisko. Specjaliści i pracownicy na niższych stanowiskach wykorzystują dane do realizowania swoich obowiązków. Wyżsi rangą specjaliści i kierownicy poszczególnych działów korzystają z danych w celu monitorowania, analizowania procesów oraz identyfikowania wszelkich nieefektywnych rozwiązań. Kadra zarządzająca natomiast, na podstawie sumarycznych raportów opartych na tych samych danych decyduje o najważniejszych kwestiach - stworzeniu nowego produktu, modyfikacji dotychczasowych procesów biznesowych czy ogólnej analizie rentowności całego przedsięwzięcia.

Cykl życia organizacji w ujęciu priorytetyzacji danych

Ciężko wyobrazić sobie firmę, która od samego początku może nazwać się organizacją opartą na danych. Z reguły miano data-driven organisation zyskuje się dopiero po latach przechodzenia przez różne etapy wykorzystania danych, by na samym końcu to właśnie dane stanowiły nieodzowny element prowadzenia działalności i podejmowania dalszych kroków.

Przedtem jednak firma może przejść przez etapy wyszczególnione poniżej:

  • Data Denial - sytuacja, w której firma nie ufa danym i z premedytacją nie wykorzystuje technologii opartych na analityce w standardowej działalności. To etap niezwykle rzadki, który w zdecydowanej większości nie dotyczy nowoczesnych firm.
  • Data Indifference - zjawisko, w którym firma zdaje sobie sprawę z istnienia danych, jednak nie korzysta z nich, jeśli nie jest do tego zmuszona. Dane nie są do niczego potrzebne.
  • Data Aware - Firma świadoma istnienia danych chętnie wykorzystuje je do analizowania przeszłych zdarzeń i osiągniętych KPI, jednak na podstawie analizy nie są wyciągane żadne przyszłościowe wnioski.
  • Data Informed - Analiza jest wykonywana, a dane będące podstawą działania wykorzystywane są do podejmowania ważnych decyzji strategicznych w firmie.
  • Data Driven - Stan, do którego większość firm stara się dążyć, a w którym to dane stanowią najważniejszy zasób i są powszechnie stosowane w każdym obszarze działalności organizacji.

Kiedy firma stanie się organizacją opartą na danych?

Kiedy firma może uznać, że rozwój znaczenia danych dotarł do granicy akceptowalnej z punktu widzenia kryterium data driven? Na podstawie wielu badań zidentyfikowano cztery konkretne elementy, które muszą być spełnione przez nowoczesną firmę opartą na danych.

Przede wszystkim dostęp do danych musi być niezakłócony bez względu na to, gdzie są one gromadzone, a także bez względu na model pracy realizowany w firmie. Oznacza to, że każdy pracownik powinien mieć natychmiastowy dostęp do wszystkich dostępnych dla niego danych zarówno z poziomu pracy w biurze, jak również z domu. W tym celu powszechnie stosuje się rozwiązania chmury obliczeniowej od Mindbox.pl, doskonale nadające się do tego zadania. Kolejne kryterium to wymóg wykorzystania danych, a następnie informacji w celu realizowania podstawowej misji firmy. Mowa tu o redukcji kosztów, wzroście przychodów i efektywności firmy.

Firma oparta na danych powinna także stworzyć bezpieczne warunki do współdzielenia danych nie tylko w ramach przedsiębiorstwa, ale także z partnerami biznesowymi. Wszelkie interakcje danych z innymi podmiotami powinny być odpowiednio zabezpieczone, co znacznie zwiększy integralność zasobów firmy i uchroni przed potencjalnymi zagrożeniami.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJaki VPN dla Windows? 7 rzeczy, które warto sprawdzić Następny artykuł ›Google zapłaci 4,1 mld euro kary!

Newsletter

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się