Portal bezpiecznego e-biznesu

Jaki VPN dla Windows? 7 rzeczy, które warto sprawdzić

 Jaki VPN dla Windows? 7 rzeczy, które warto sprawdzić

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Anonimowość w sieci i ochrona prywatności to podstawowe kwestie, które przekładają się na bezpieczeństwo użytkownika internetu. Bez odpowiedniego VPN internauta narażony jest na bycie monitorowanym przez dostawcę usług oraz udostępnianie informacji reklamodawcom lub innym partnerom dostawcy. Z tego powodu korzystanie z odpowiedniej sieci VPN jest tak bardzo istotne. Czym właściwie jest VPN i jaki najlepiej sprawdzi się dla systemu Windows?
Jaki VPN dla Windows? 7 rzeczy, które warto sprawdzić

Czym jest VPN?

Virtual Private Network (VPN) to wirtualna sieć prywatna, która zapewnia użytkownikowi internetu anonimowość w sieci. Usługa ta ma za zadanie szyfrować przesyłane przez internet dane i tym samym zapewnić bezpieczeństwo oraz chronić tożsamość internauty. Dane, które pomaga ukryć VPN to między innymi:

  • hasła wyszukiwane w przeglądarce
  • adresy URL
  • adres IP
  • lokalizacja
  • historia odwiedzanych witryn,
  • pobrane pliki

Ważnym zadaniem VPN jest szyfrowanie danych między komputerem a serwerem, dzięki czemu użytkownik sieci staje się "niewidoczny". VPN to skuteczna forma ochrony danych w internecie.

VPN dla Windows – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego VPN może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematem. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze VPN dla systemu Windows:

1. Transfer danych i jego ograniczenia

Przed wyborem operatora VPN warto sprawdzić ograniczenia w ilości transferu z VPN-em. Mogą być one szczególnie uciążliwe podczas regularnego korzystania z serwisów muzyki cyfrowej, czy też portali streamingowych (Spotify, Netflix, HBO GO), ponieważ pobierają zazwyczaj sporo danych. Z tego powodu warto wybrać operatora, który nie narzuca żadnych limitów transferu danych.

2. Szybkość połączenia

Spowalnianie transferu danych zdecydowanie wpływa na komfort i satysfakcję korzystania z VPN, dlatego przed wyborem odpowiedniego dostawcy należy sprawdzić, czy nie ogranicza on szybkości transferu. Dostawca powinien też zapewniać wystarczającą liczbę serwerów. Dzięki temu internauta w momencie spowolnienia, wywołanym przez obciążenie przez innych użytkowników sieci, może połączyć się z innym serwerem.

3. Maksymalna ilość urządzeń

Z usług VPN można korzystać nie tylko za pomocą komputera i laptopa, ale i wszelkich urządzeń mobilnych czy też smart TV. Jeśli domostwo zamieszkuje wiele osób, absolutnym wymogiem jest, aby liczba urządzeń, które mogą jednocześnie być podłączone do sieci VPN, była wysoka. Zazwyczaj dostawcy usług VPN w ofercie dopuszczają połączenie max. 2-5 urządzeń, co może jednak być niewystarczającą ilością w nowoczesnych domach, lub takich zamieszkiwanych przez liczną rodzinę.

4. Zapisywanie danych – logów

Zbieranie logów to powszechna praktyka wśród dostawców usług VPN. Pojęcie to oznacza zbieranie danych, będących zapisem ruchu sieciowego. Informacje dotyczą historii odwiedzanych stron, wyszukiwań pobrań. Takie dane mogą być sprzedane reklamodawcom lub udostępniane uprawnionym służbom. Niektórzy dostawcy zaznaczają w swojej ofercie, że nie zbierają logów, dlatego w celu zapewnienia sobie maksymalnej ochrony prywatności, warto zdecydować się właśnie na takie usługi.

5. Aplikacje mobilne i programy na komputer

Przed zakupem odpowiedniego VPN na Windowsa warto upewnić się, że posiada on odpowiednie aplikacje w Google Play oraz systemy mobilne Android. Oszczędzi to zbędnego stresu związanego z brakiem kompatybilności. Korzystanie z aplikacji zapewnia wygodę i łatwość obsługi. Warto zwrócić uwagę na opinie w sklepie Play i upewnić się, że inni użytkownicy są zadowoleni z działania aplikacji i usług dostawcy.

6. Kraj operatora

Ten aspekt wydaje się pozornie mało istotny przy wyborze VPN, jednak niesie on ważne konsekwencje. Kraj, w którym zarejestrowana jest firma operatora, przekłada się na jurysdykcje, jakiej podlega. Oznacza to, że wszelkie służby specjalne działające w tym kraju mogą mieć dostęp do wszelkich informacji, które zgromadził o użytkownikach dostawca serwera VPN. Niektóre kraje zapewniają pełną prywatność użytkownikom. W Europie jest to na przykład Szwajcaria.

7. Opinie użytkowników

Ostatnim, oczywistym aspektem jest zapoznanie się z opiniami innych użytkowników i sprawdzenie, czy są usatysfakcjonowani z usług, jakie zapewnia dany dostawca VPN dla systemu Windows. Warto upewnić się, że będzie on odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego oraz wszelkich innych urządzeń.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak zewnętrzna obsługa informatyczna firm może wpłynąć na Twoją organizację? Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się