Portal bezpiecznego e-biznesu

Nagranie białego szumu naruszyło prawa autorskie?

 Nagranie białego szumu naruszyło prawa autorskie?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Szum biały (ang. white noise) to rodzaj szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie, kombinacja częstotliwości dźwiękowych o równych proporcjach. Można go bez większych problemów wygenerować elektronicznie i udostępnić w postaci nagrania audio. Czy można przy tym naruszyć czyjeś prawa autorskie?

Nagranie białego szumu naruszyło prawa autorskie?

Z problemem musiał zmierzyć pewien Polak, który zamieścił w serwisie YouTube 10-godzinne nagranie szumu białego. Oprócz zastosowania w akustyce do testowania urządzeń, tego rodzaju nagraniom przypisuje się także inne właściwości – uspokajające czy też relaksujące. Po opublikowaniu nagrania szybko zareagował ContentID, czyli algorytm wykrywający publikowanie w serwisie YouTube materiałów objętych prawami autorskimi.

Do Polaka zgłosiło się jednocześnie pięciu potencjalnych właścicieli praw autorskich do wcześniej opublikowanych nagrań, które okazały się identyczne z umieszczonym w sieci przez naszego rodaka. Zażądali oni osadzenia w nagraniu Polaka swoich reklam.

Na szczęście Google odrzucił te żądania. I nie poszło raczej o to, że nagranie Polaka jest „inne” od wcześniej opublikowanych. Biały szum to specyficzny rodzaj próbki dźwiękowej, generowany przez urządzenia – i chociażby z tego powodu nie sposób zakwalifikować go jako utworu w rozumienia prawa autorskiego. Podobnie jest z tzw. szumem „różowym” oraz wszelkimi innymi testowymi próbkami akustycznymi powszechnie wykorzystywanymi w elektronice.

Opisana historia zwraca uwagę raczej na to, czego można się spodziewać po algorytmach typu ContentID, które jak na razie mają jedynie możliwość porównywania próbek czy to obrazu, czy to dźwięku – jednak bez głębszej analizy problemu na tle ewentualnego naruszenia praw autorskich.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKoniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE Następny artykuł ›Kiedy warto zainwestować w Google Ads?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się