Portal bezpiecznego e-biznesu

Koniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE

 Koniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Na początku grudnia 2018 r. rozpocznie się stosowanie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które wprowadza zakaz różnicowania klientów z terenu UE ze względu na przynależność państwową lub miejsce zamieszkania. Dzięki temu usługodawcy nie będą mogli blokować dostępu do swoich stron klientom spoza własnego kraju.

Koniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE

Z danych przytaczanych przez Parlament Europejski wynika, że aż 63 proc. sklepów internetowych w UE uniemożliwia kupującym z innego państwa UE dokonywania zakupów. Ulegnie to zmianie dzięki rozporządzeniu, które weszło w życie 23 marca 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie stosowane od 3 grudnia 2018 r. Powinno to przyspieszyć dalszy rozwój unijnego rynku e-commerce. Jednym z głównych założeń unijnej polityki gospodarczej jest scalenie wszystkich rynków krajów europejskich.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 wprowadza kilka istotnych zmian w sektorze e-commerce, w tym dotyczy zagadnień związanych z chmurą. Jedną z istotniejszych zmian jest wymóg, by usługodawcy prowadzący działalność w Unii nie traktowali usługobiorców w zróżnicowany sposób ze względu na ich przynależność państwową lub miejsce zamieszkania. Dzięki temu usługodawcy nie będą mogli blokować dostępu do swoich stron klientom z krajów UE. Nie będzie możliwe również automatycznie przekierowywanie na inne „lokalne” wersje stron, czy różnicowanie warunków płatności za zamówienie.

Zakaz blokowania geograficznego obejmie również usługi świadczone drogą elektroniczną. Dotyczy to na przykład usługi w chmurze, usługi hurtowni danych, hostingu stron internetowych i dostarczania zapór sieciowych, a także korzystania z wyszukiwarek i katalogów internetowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZa zakupy w AliExpress zapłacisz VAT Następny artykuł ›Czy aplikacja FaceApp jest bezpieczna dla danych osobowych użytkowników?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się