Koniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE

31 sierpnia 2018, 12:59 , autor: Mirosław Dyka - legalniewsieci.pl

Na początku grudnia 2018 r. rozpocznie się stosowanie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które wprowadza zakaz różnicowania klientów z terenu UE ze względu na przynależność państwową lub miejsce zamieszkania. Dzięki temu usługodawcy nie będą mogli blokować dostępu do swoich stron klientom spoza własnego kraju.
Koniec z blokowaniem kupujących z innych krajów UE

Z danych przytaczanych przez Parlament Europejski wynika, że aż 63 proc. sklepów internetowych w UE uniemożliwia kupującym z innego państwa UE dokonywania zakupów. Ulegnie to zmianie dzięki rozporządzeniu, które weszło w życie 23 marca 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie stosowane od 3 grudnia 2018 r. Powinno to przyspieszyć dalszy rozwój unijnego rynku e-commerce. Jednym z głównych założeń unijnej polityki gospodarczej jest scalenie wszystkich rynków krajów europejskich.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 wprowadza kilka istotnych zmian w sektorze e-commerce, w tym dotyczy zagadnień związanych z chmurą. Jedną z istotniejszych zmian jest wymóg, by usługodawcy prowadzący działalność w Unii nie traktowali usługobiorców w zróżnicowany sposób ze względu na ich przynależność państwową lub miejsce zamieszkania. Dzięki temu usługodawcy nie będą mogli blokować dostępu do swoich stron klientom z krajów UE. Nie będzie możliwe również automatycznie przekierowywanie na inne „lokalne” wersje stron, czy różnicowanie warunków płatności za zamówienie.

Zakaz blokowania geograficznego obejmie również usługi świadczone drogą elektroniczną. Dotyczy to na przykład usługi w chmurze, usługi hurtowni danych, hostingu stron internetowych i dostarczania zapór sieciowych, a także korzystania z wyszukiwarek i katalogów internetowych.


Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno