Portal bezpiecznego e-biznesu

Leasing operacyjny a finansowy – najważniejsze różnice

 Leasing operacyjny a finansowy – najważniejsze różnice

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Leasing to jedna z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania biznesu – ciekawa i korzystna finansowo alternatywa dla kredytu bankowego. Czy rzeczywiście warto rozważyć finansowanie firmowych zakupów leasingiem? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety, a także wyjaśniamy, czym leasing operacyjny różni się od leasingu finansowego.
Leasing operacyjny a finansowy – najważniejsze różnice

Czym jest leasing i do kogo jest adresowany?

Leasing to usługa, z której korzystać mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Korzystna jest przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż mogą oni w ten sposób optymalizować swoje obciążenia podatkowe i wchodzić w posiadanie środków trwałych przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu kapitału własnego. Są to niewątpliwie najważniejsze korzyści płynące z korzystania z leasingu.

Czym tak naprawdę jest leasing? Usługę należy rozumieć jako prawo do korzystania z przedmiotu umowy leasingowej bez konieczności jego zakupu. Zgodnie z treścią art. 709 Kodeksu Cywilnego „przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”.

Leasing operacyjny i leasing finansowy – czym się różnią?

Decydując się na leasing, trzeba być świadomym tego, że istnieją dwa jego podstawowe warianty – leasing operacyjny i finansowy. Występują pomiędzy nimi istotne różnice z perspektywy księgowej.

Zacznijmy od leasingu operacyjnego. Sposób jego działania jest zbliżony nieco do umowy najmu. Oznacza to, że odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje korzystający, czyli przedsiębiorca, który wziął w leasing określony środek trwały, ale finansujący. Przedsiębiorca ujmuje jednak w kosztach uzyskania przychodu płacone raty leasingowe. Po zakończeniu umowy może dokonać on wykupu środka trwałego na ustalonych w podpisanej umowie warunkach. Czas trwania umowy leasingowej stanowi przynajmniej 40% okresu amortyzacji przedmiotu umowy. Bieżące koszty użytkowania środka trwałego pokrywa korzystający.

Leasing finansowy działa na zbliżonych zasadach, jednak bliżej mu do kredytu bankowego. Między innymi z tego względu stanowi bardzo chętnie rozważaną przez przedsiębiorców alternatywę dla finansowania bankowego. Przedmiot umowy leasingowej ujmowany jest w księgach korzystającego, co oznacza, że jest on uprawniony do tego, by dokonywać dla niego odpisów amortyzacyjnych. Koszt uzyskania przychodu stanowią również odsetkowa część raty leasingowej, a także bieżące koszty utrzymania środka trwałego. To, co odróżnia leasing finansowy od leasingu operacyjnego, to również kwestia wykupu. W leasingu finansowym przedmiot umowy automatycznie staje się własnością leasingobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważaj sprzedając auto na skupie Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się