Portal bezpiecznego e-biznesu

Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych. Co to oznacza?

 Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych. Co to oznacza?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Każdego dnia zgłaszają się do nas użytkownicy z zapytaniem dotyczącym kredytów we frankach szwajcarskich. Z pewnością, jest to związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który dał zielone światło dla wszystkich posiadaczy takich kredytów! Jednak warto wiedzieć, co dokładnie oznacza posiadanie klauzul niedozwolonych w umowach o kredyt we frankach szwajcarskich!
Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych. Co to oznacza?

Wyrok TSUE z 3 października 2019 r. spowodował prawdziwą lawinę zapytań związanych z kredytami frankowymi wraz z prośbą o analizę umowy pod kątem posiadanych klauzul niedozwolonych. Co ciekawe, wczoraj tj. (10 października) w Sąd Rejonowy w Warszawie, opierając się m.in. na wyroku TSUE, wydał wyrok korzystny dla małżeństwa posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. Dzięki orzeczeniu małżeństwo ma zaoszczędzić ok 100.000 zł!

W związku z tym, że docierają do nas liczne zapytania dotyczące kredytów frankowych, a także fakt, iż tematyka klauzul niedozwolonych nie jest na obca. Postanowiliśmy przygotować dwa możliwe warianty, które mogą się zdarzyć w przypadku wygrania procesu z bankiem tj. uznania, że umowa zawiera klauzule niedozwolone lub umowa jest nieważna!

Wariant 1 – Sąd stwierdza abuzywność postawień przeliczeniowych w umowie, ale umowa w dalszym ciągu obowiązuje tj. wyrzuca niedozwolone postanowienia z umowy!

W takim przypadku raty kredytu są przewalutowane do złotówek. Bank ma obowiązek do natychmiastowego zwrotu klientowi określonej kwoty (nadpłaty kredytu) oraz zmniejszenia zobowiązania kredytowego (zmniejszenie salda).

Wariant 2 – Sąd stwierdza nieważność umowy!

W związku ze stwierdzeniem nieważności umowy strony, a więc kredytobiorcy oraz bank są zobowiązania do zwrotu, kwot które wzajemnie sobie wpłacili. Klient zwraca bankowi cały kredyt według jego wartości w złotych w dniu jego otrzymania. Bank zwraca klientowi wszystkie jego wpłaty. Z porównania świadczeń obu stron wyjdzie, że na obecnym etapie umowy bank wypłacił klientowi więcej (cała wartość kredytu) niż klient wpłacił bankowi (wszystkie dotychczasowe raty). Różnicę musi pokryć klient do banku.

Oczywiście wszystko zależy od tego co znajduje się w umowie, a ostateczna decyzja w sprawie zawsze należy do sądu rozpoznającego sprawę. Jednocześnie należy podkreślić, iż wyrok TSUE daje duże większe szanse na uwolnienie się od zobowiązania udzielonego na bardzo niekorzystnych warunkach!

Bezpłatna analiza umowy!

Masz kredyt we frankach szwajcarskich i nie wiesz co robić? Prześlij skan swojej umowy w celu przeprowadzenia jego bezpłatnej analizy na adres: gabriel.gatner@kancelaria-gatner.pl i dowiedz się jakie masz możliwości. Analizę dokumentów przeprowadza adwokat Gabriel Gatner (adwokat-gatner.pl) z Kancelarii Adwokackiej Gatner&Gatner

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAnaliza sklepu internetowego: smartfonmedia.com Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się