Portal bezpiecznego e-biznesu

Firma GELDOR ukarana za wyłudzanie danych osobowych

 Firma GELDOR ukarana za wyłudzanie danych osobowych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
GELDOR to podmiot prowadzący serwisy internetowe oferujące pseudopożyczki. Firma obiecuje sprawne załatwienie gotówki w „3 szybkich krokach”. Niestety działalność serwisów firmy GELDOR polega na zbieraniu danych osobowych konsumentów, którzy wprowadzają je w systemach pseudopożyczkowych serwisów internetowych. Pieniądze nie trafiają do klientów, a opłaty, które wnoszą za rejestrację i rozpatrzenie wniosku nie są zwracane.
Firma GELDOR ukarana za wyłudzanie danych osobowych

W związku z powyższą działalnością UOKiK nałożył na GELDOR karę w wysokości prawie 45 tys. zł. Postępowanie przeciwko GELDOR Artur Karwot z Rybnika zostało wszczęte już w grudniu 2017 r. W 2018 roku wydano ostrzeżenie konsumenckie. Jak podaje oficjalna strona UOKiK, firma GELDOR prowadziła co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro.

Layout stron, ich treści („Pożyczki online od zaraz”) i wygląd pozwalają myśleć, iż dzięki nim konsument może uzyskać pożyczkę. Również funkcjonalność stron przekonuje do charakteru działalności, bowiem są wyposażone w suwak umożliwiający wybranie parametrów pożyczki. Opinie, które rzekomo pochodzą od zadowolonych klientów są prawdopodobnie umieszczone przez GELDOR. Funkcja zamieszczania komentarzy jest zablokowana.

Dane osobowe uzyskane za pośrednictwem stron umieszczane są w serwisach, do których mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Użytkownicy serwisów należących do GELDOR muszą jednak zapłacić za rejestrację, aktywację wniosku i sprawdzenie statusu. Opłaty są bezzwrotne m.in. w formie SMS premium, nawet do 30 zł.

W przedmiotowej sprawie wypowiedział się prezes UOKiK:

Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy.

Firma GELDOR została zobligowana do zaprzestania zakwestionowanych praktyk oraz do zapłacenia kary w kwocie 44 792 zł. Ponadto UOKiK nakazał Firmie GELDOR opublikować oraz utrzymywać przez pół roku, na wszystkich stronach tej firmy, informację o decyzji UOKiK. Ma to na celu uchronienie pozostałych konsumentów przed nieuczciwymi praktykami oraz dotarcie do jak największej grupy poszkodowanych klientów tych serwisów.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPrawie 3 miliony złotych kary dla Morele.net za wyciek danych Następny artykuł ›Usecrypt. Zalecamy ostrożność podczas …. komentowania

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się