Portal bezpiecznego e-biznesu

Apple zapłaci gigantyczną karę!

 Apple zapłaci gigantyczną karę!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej, Apple płacił podatki po bardzo zaniżonych stawkach. Ponadto okazało się, że irlandzkie władze zawarły z amerykańską spółką niezgodne z prawem porozumienia. W konsekwencji Apple będzie musiał oddać Irlandii aż 13 mld euro podatku, a kwota ta pomoże zmniejszyć zadłużenie tego kraju. W historii UE jest to niewątpliwie najwyższa tego rodzaju kara.
Apple zapłaci gigantyczną karę!
Komisja Europejska badała tę sprawę już od 2014 roku. Z jej ustaleń wynika, że Apple na mocy dwóch porozumień z Irlandią (z 1991 roku i 2007 roku) mógł płacić bardzo niski podatek. Od 2003 roku stawka wynosiła 1 proc., a od 2014 roku - 0,005 proc. Tymczasem stawka powinna być na poziomie 12,5 proc. Co więcej, Irlandia przyznała Apple niedozwolone ulgi podatkowe. Kwota podlegająca opodatkowaniu stanowiła jednak ułamek przychodów Apple.

Na czym polegała kreatywna polityka Apple’a

Należy wyjaśnić, że dwie irlandzkie spółki Apple generują większość światowych przychodów firmy (Europa, Afryka, Bliski Wschód, Indie), zatrudniając przy tym ok. 5,5 tys. osób. Dla porównania - w USA dla Apple pracuje 76 tys. osób. Istotnym jest, że Apple dla celów podatkowych rozdziela swoje zyski generowane przez irlandzkie spółki. Dzięki nim tylko mała część zysków objęta jest irlandzką (znacznie zaniżoną) stawką podatkową. Reszta wędruje do "centrali" Apple Sales International. Jednak owa "centrala" istnieje tylko na papierze, ponieważ nie jest zarejestrowana w żadnym kraju, ani nie zatrudnia żadnych pracowników.

W 2011 r. Apple Sales International zaraportował w Irlandii ok. 16 mld euro zysku, jednak tylko ok. 50 mln euro podlegało opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę zaniżoną stawkę (0,05 proc.), Apple zapłacił mniej niż 10 mln euro podatku korporacyjnego. Podobnie rzecz się miała z Apple Operations Europe, która odpowiedzialna była za produkcję określonych linii urządzeń i która również większość zysków przesyłała "centrali".

Co więcej, irlandzkie spółki dysponują prawami do intelektualnej własności Apple, a także produkcji i sprzedaży urządzeń. Dzięki tzw. "umowie dzielenia kosztów", irlandzkie spółki przesyłają amerykańskiej spółce-matce pieniądze, by ta w ich imieniu mogła prowadzić badania i rozwój produktów. Komisji Europejska ustaliła, że ponad połowa wydatków na opracowywanie nowych sprzętów i usług Apple w USA pochodzi z Europy (np. w 2011 r. ok. 2 mld dol.). Następnie kwota ta jest odliczana od zysków Apple rejestrowanych w Irlandii.

W odpowiedzi na stanowisko Komisji Europejskiej Tim Cook, prezes Apple, opublikował list otwarty, w którym nie zgadza się z zarzutami stawianymi firmie i zapowiedział, że złoży odwołanie od tej decyzji.

Mimo to przyznał, że kwestie podatkowe w odniesieniu do międzynarodowych firm są skomplikowane, jednak podstawowa zasada jest zawsze taka sama - "zyski powinny być opodatkowane w kraju, w którym tworzona jest wartość". Jeśli chodzi o Apple - wartość ta powstaje w USA, gdyż to tam prowadzona jest większość prac badawczo-rozwojowych i tam też firma odprowadza najwyższe podatki.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułHakowanie implantów Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się