Portal bezpiecznego e-biznesu

Aplikacje mobilne, a polityka prywatności

 Aplikacje mobilne, a polityka prywatności

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to do jakich danych na swoim urządzeniu mobilnym udzielacie dostępu, instalując poszczególne aplikacje?
Aplikacje mobilne, a polityka prywatności
Aplikacje ułatwiają nam życie to fakt, ale dzięki dostępowi do naszych danych „wiedzą” również co kupujemy i gdzie, w którym banku mamy konto, kogo mamy z kontaktach, jakie zdjęcia przechowujemy i gdzie się znajdujemy mając przy sobie urządzenie mobilne.

Aż 75 % aplikacji mobilnych wymaga uzyskania dostępu do danych użytkownika.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Global Privacy Enforcement Network polityki prywatności przestrzegane przez wydawców aplikacji mobilnych często pozostawiają wiele do życzenia.

Mało tego, że 75 proc. z 1211 zanalizowanych aplikacji mobilnych, żąda pozwolenia na uzyskanie dostępu do funkcji smartfona, lub prywatnych danych użytkownika telefonu, to znaczna część z tych aplikacji nie informuje w przejrzysty i zrozumiały sposób o swojej polityce prywatności. W 59 proc. przypadków wydawca aplikacji nie informuje użytkownika o gromadzeniu danych w trakcie instalowania aplikacji, a prawie 1/3 badanych aplikacji wysyła żądanie o zezwolenie na dostęp do różnego typu informacji, których aplikacja potrzebuje do prawidłowego działania. Na koniec nie więcej niż 15 proc. przebadanych aplikacji wystarczająco przejrzyście informowało, jakie informacje będzie zbierać i jak je będzie wykorzystywać.
Procent aplikacji, które wysyłają prośbę o dostęp do następujących danych:
  • 32% – lokalizacja
  • 16% – ID urządzenia
  • 15% – inne konta użytkownika
  • 10% – kamera
  • 9% – kontakty
  • 7% – historia połączeń
  • 5% – mikrofon
  • 4% – wiadomości tekstowe SMS
  • 2% – kalendarz
Pamiętajmy, że to nie wszystkie dane, które mogą zostać udostępnione przez zbyt pochopne naciśnięcie przycisku „akceptuję” przy żądaniu dostępu. Zanim to uczynimy zastanówmy się, czy aby na pewno potrzebujemy danej aplikacji i ile na niej zyskamy, a co możemy stracić.
Źródło wiedzy: Statsita – 75% Of Mobile Apps Want Access To User Data

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZadośćuczynienie za użycie wulgaryzmu i poniżenie w Internecie Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się