Portal bezpiecznego e-biznesu

Chcesz być bezpieczny? Wyłącz Bluetooth!

Technologia, na której polegamy łącząc nasze telefony, inteligentne głośniki czy samochody jest problematyczna z powodów poważniejszych niż kłopoty z parowaniem. Bluetooth wielokrotnie pojawiał się jako koszmar bezpieczeństwa i prywatności - aczkolwiek taki, z którym można się uporać poprzez przełączenie wyłącznika.

Chcesz być bezpieczny? Wyłącz Bluetooth!

Bluetooth od dawna jest koszmarem spędzającym sen z powiek specjalistów ds. bezpieczeństwa. Na konferencji DEF CON, poświęconej bezpieczeństwu, jedną z najpopularniejszych rad wśród uczestników było upewnienie się, że Bluetooth jest wyłączony.

To nie tylko paranoja. W rzeczywistości na tegorocznych targach DEF CON naukowcy wykazali, że istnieje możliwość, aby za pośrednictwem Bluetooth zidentyfikować bezprzewodowe głośniki cyfrowe. Po ustaleniu ich lokalizacji można przejąć kontrolę nad urządzeniami i zmusić je do odtworzenia „niebezpiecznych” dźwięków, które mogą doprowadzić do utraty słuchu u każdego, kto niestety będzie w ich pobliżu.

Inne problemy związane z Bluetooth, choć bardziej prozaiczne, wciąż stanowią problem. Wcześniej w tym tygodniu badacze ogłosili usterkę, która może pozwolić hakerom zarówno przechwytywać, jak i modyfikować dane przesyłane przez Bluetooth.

Osoba atakująca może nasłuchiwać lub zmieniać zawartość pobliskich połączeń Bluetooth, nawet między urządzeniami, które zostały wcześniej pomyślnie sparowane - wyjaśniają badacze.

To nie wszystko. Zaledwie kilka tygodni temu badacze zademonstrowali, w jaki sposób złośliwe podmioty mogą wykorzystywać AirDrop do określania pełnego numeru telefonu ze względu na sposób działania Bluetooth Low Energy. Mało tego, jak niedawno poinformował New York Times, wiele sklepów używa teraz sygnałów nawigacyjnych Bluetooth do śledzenia lokalizacji poszczególnych kupujących z dokładnością do centymetra. Informacje te są często sprzedawane lub przekazywane reklamodawcom, którzy następnie wykorzystują je do tworzenia profili nieświadomych o tym osób.

Zasadniczo posiadanie Bluetooth w telefonie w pozycji "ON" przez cały czas, naraża nasze urządzenie na włamania, nadużycia oraz naruszenia prywatności. Rozwiązanie jest proste: nie używaj go, a jeśli musisz, to pamiętaj o jego wyłączeniu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFirma Omega Best pod lupą UOKiK Następny artykuł ›Jak nie zostać słupem?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się