Portal bezpiecznego e-biznesu

Zwrot PIT z powodu COVID19 ratunkiem dla przedsiębiorców

 Zwrot PIT z powodu COVID19 ratunkiem dla przedsiębiorców

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali straty w 2019 r. mogą je rozliczyć na korzystnych zasadach. Muszą tylko dodatkowo złożyć korektę zeznania podatkowego za 2019 r. Dzięki takim działaniom wiele firm może poprawić swoją sytuację finansową.


Zwrot PIT z powodu COVID19 ratunkiem dla przedsiębiorców

Na ulgi podatkowe związane z COVID19 mogą liczyć zarówno drobni przedsiębiorcy opłacający podatek PIT, jak i większe podmioty będące podatnikami CIT. Dla wielu z nich zwrot podatku dochodowego może być przysłowiową deską ratunku, a jest o co powalczyć. Limit straty, którą można odliczyć wynosi aż 5 mln złotych. Możliwość odliczenia podatku dochodowego została przygotowana w ramach tarczy antykryzysowej, która wprowadziła art 52k do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art 38f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Powyższe przepisy pozwalają na skorzystanie z preferencyjnych warunków rozliczeń podatku dochodowego w przypadku spadku przychodów przedsiębiorcy za 2020 r o co najmniej 50% w stosunku do przychodów uzyskanych w 2019 r. W celu skorzystania z ulgi konieczne jest złożenie korekty deklaracji podatkowej za 2019 r. Jeszcze nie ma informacji, w której rubryce trzeba wpisać kwotę straty z 2020 r. Obecne wzory formularzy nie zostały do tego przystosowane. Dodatkowo do korekty zeznań podatnik musi załączyć wniosek o rozliczenie nadpłaty podatku i rozliczyć się za 2020 r

W przypadku prawidłowego rozliczenia, zwrot podatku powinien nastąpić w terminie 3 miesięcy od złożenia powyższych dokumentów.

Czy wiesz jak prawidłowo wypełnić PIT-37?

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWzrost podatków w 2021 roku uderzy po kieszeniach Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się