Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak prawidłowo wypełnić PIT 37?

 Jak prawidłowo wypełnić PIT 37?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Każdy podatnik raz w roku musi spełnić obowiązek wobec fiskusa i rozliczyć się z zapłaconego w ubiegłym roku podatkowym podatku dochodowego. Najczęściej rozliczenie dokonywane jest na formularzu PIT 37. Sprawdź, jak go poprawnie wypełnić!

high quality replica watches uk
Jak prawidłowo wypełnić PIT 37?
  1. Dla kogo PIT 37?
  2. Co zawrzeć w deklaracji PIT?
  3. Rozliczenie PIT online

Rozliczenie PIT dla osób, które swoje dochody opodatkowują na ogólnych zasadach, czyli przy zastosowaniu skali podatkowej (podatku progresywnego), należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania najpóźniej do końca kwietnia. Jeśli dzień ten przypada w weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy, datą graniczną jest kolejny dzień roboczy.

Dla kogo PIT 37?

PIT 37 to symbol formularza, który oznacza zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Z tego druku powinni skorzystać podatnicy, którzy w zamkniętym już roku podatkowym nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, a swoje dochody osiągnęli za pośrednictwem płatników zobowiązanych do wystawienia imiennej informacji o wysokości osiągniętego dochodu. Dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. Z formularza skorzystają również podatnicy, którzy do swoich dochodów nie doliczają dochodów małoletnich dzieci, nie chcą obniżyć swojego dochodu o straty z lat ubiegłych lub skorzystać z tzw. minimalnego podatku dochodowego. PIT 37 nie jest natomiast przeznaczony dla osób osiągających dochody z tytułu działalności gospodarczej, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według zasad podatku liniowego, zryczałtowanego lub karty podatkowej.

Co zawrzeć w deklaracji PIT?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, w skrócie PIT (ang. personal income tax) to podatek, od którego właściwie nie da się uciec. Jest naliczany od dochodów z tytułu stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, z tytułu umowy zlecenie lub o dzieło, a także w przypadku wypłaty niektórych zasiłków. Osoby, które świadczą pracę na rzecz pracodawców, zleceniodawców lub dziełodawców, a także te zarejestrowane w urzędzie pracy czy otrzymujące zasiłek chorobowy z ZUS lub funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, powinny rozliczyć się z fiskusem z zapłaconego od tych dochodów podatku na podstawie imiennych informacji o wysokości osiągniętego dochody, które każdy płatnik ma obowiązek wydać do końca lutego za rok poprzedni. Chcąc wypełnić deklarację PIT 37, trzeba więc przede wszystkim dysponować drukami PIT 11. W przypadku chęci skorzystania z ulg podatkowych, potrzebne będą również dokumenty potwierdzające zasadność wykorzystania tej ulgi.

PIT 37 składa się z czterech stron. Pierwszą podatnik powinien wypełnić swoimi danymi osobowymi oraz wskazać urząd, do którego trafi zeznanie podatkowe. Druga strona dotyczy wysokości przychodów, kosztów uzyskania przychodu oraz zapłaconego podatku z różnych źródeł, zarówno podatnika, jak i jego współmałżonka - jeśli w zeznaniu podatkowym małżonkowie oświadczyli, że chcą zastosować wspólne opodatkowanie. Na stronie trzeciej wykazuje się doliczenia do podatku, a także odliczenia, np. ulgi podatkowe. Tam też następuje końcowe rozliczenie wysokości podatku. Na ostatniej stronie zawarte są informacje o numerze KRS instytucji pożytku publicznego, na którą podatnik chce przekazać 1% swojego podatku i dane dotyczące załączników oraz numeru konta odpowiedniego do zwrotu nadpłaconego podatku.

Najczęściej spotykanym załącznikiem do PIT 37 jest PIT/O, czyli formularz, na którym wykazywane są ulgi podatkowe. Ulgi obniżają podatek odprowadzony do fiskusa za pośrednictwem płatnika, np. pracodawcy, lub podstawę opodatkowania, a więc dochody. Do celów podatkowych i na potwierdzenie możliwości skorzystania z ulg, podatnik powinien posiadać niezbędne dokumenty i okazać je urzędnikom w przypadku kontroli. W przypadku ulgi na internet będą to faktury od dostawcy, przy uldze prorodzinnej - odpis aktu urodzenia dziecka lub dokumenty potwierdzające adopcję, a w przypadku ulgi na cele rehabilitacyjne - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i faktury za sprzęt lub leki.

Rozliczenie PIT online

Formularze PIT nie są skomplikowane, jednak ich prawidłowe wypełnienie wymaga znajomości przepisów prawa podatkowego. Wielu podatników nie chce zajmować się tym osobiście i zleca złożenie deklaracji specjalistom - księgowym lub doradcom podatkowym. Jest jednak inne rozwiązanie - można wykorzystać do tego program PIT, w którym deklarację stworzy za podatnika praktyczny kreator. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze, ponieważ aplikacja umożliwia ściągnięcie do programu deklaracji stworzonej w usłudze Twój e-PIT. W ten sposób można przygotować swoje zeznanie podatkowe w kilka minut i wysłać je bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego, nie wychodząc z domu. Potwierdzeniem wysyłki i odbioru deklaracji jest urzędowe poświadczenie odbioru, generowane automatycznie przez program. W ten sposób można przesłać do fiskusa nie tylko PIT 37, ale również PIT 36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą), PIT 28 (dla podatników podatku zryczałtowanego) czy PIT 36L (dla podatników podatku liniowego).

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDPD nie mogło dostarczyć Twojej paczki? Następny artykuł ›Pożyczki online a zmiany w prawie - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się