Portal bezpiecznego e-biznesu

Związek Banków Polskich przestrzega przed kradzieżą tożsamości

 Związek Banków Polskich przestrzega przed kradzieżą tożsamości

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Z najnowszego Raportu InfoDOK zaprezentowanego na środowej konferencji prasowej wynika, że w III kwartale 2018 r. Polacy o ponad 10% pobili dotychczasowy rekord liczby utraconych dokumentów zgłoszonych do Systemu Dokumenty Zastrzeżone – w tym okresie baza wzrosła o ponad 43 tysiące szt.

Związek Banków Polskich przestrzega przed kradzieżą tożsamości

Powyższy rezultat to najlepszy wynik od ponad 10 lat, od kiedy rozpoczęto publikację raportu infoDOK. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko – przestępcy 1,5 tys. razy chcieli ukraść w ten sposób przeszło 120 milionów złotych.

Bardzo nas cieszy to, że coraz bardziej naturalną rzeczą staje się to, że po utracie dokumentów są one zastrzegane w banku. Jest to dla Polaków niemal równie oczywiste, jak zastrzeganie utraconej kary bankowej. Warto w tym miejscu dodać, że klienci większości banków mogą obie czynności wykonać pod jednym numerem telefonu +48 828 828 828

– powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W III kwartale 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 43.276 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 milion 688 tysięcy szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów. Ma na celu ochronę przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Bezzwłocznie zastrzegać dokumenty powinni wszyscy, nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych podmiotów korzystających z systemu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMenedżer z Equifax skazany za wykorzystywanie poufnych informacji Następny artykuł ›UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się