Portal bezpiecznego e-biznesu

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

 ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Urzędnicy ZUS ostrzegają klientów przed oszustami podszywającymi się pod Zakład. Fałszywe maile mają na celu zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w ostatnich dniach niektórzy z jego klientów otrzymywali maile zatytułowane „Składka”. W korespondencji znajdowały się informacje o błędnie opłaconych należnościach. Maile miały rzekomo pochodzić z kancelarii ZUS.

ZUS podkreśla, że nie kieruje informacji na temat rozliczeń składkowych drogą mailową. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu przypomina:


"Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach"

W celu uwiarygodnienia oszustwa przestępcy posługują się adresami mailowymi z rozwinięciem „gov.pl”, co ma sugerować państwową domenę. Jednak ZUS nie używa takich adresów. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku zawiera też zawsze imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

Fałszywe maile zawierają załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Ich otwarcie grozi nie tylko zainfekowaniem komputera, ale także kradzieżą wrażliwych danych osobowych, które mogą być dalej użyte w przestępczych celach.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFałszywe recenzje na Amazonie powinny zniknąć Następny artykuł ›Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się