Portal bezpiecznego e-biznesu

Został przyznany Ci kredyt?

 Został przyznany Ci kredyt?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Informacja o przyznanym kredycie wysłana SMSem? Oszuści masowo wysyłają wiadomości z linkiem, pod którym kryje się złośliwa aplikacja!

Został przyznany Ci kredyt?

SMS informuje o przyznanej pożyczce w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Aby poznać umowę, należy kliknąć w link z wiadomości. Link przekierowuje do fałszywej strony banku, gdzie pojawia się komunikat o przymusowej aktualizacji przeglądarki. Jeżeli klikniesz w “Aktualizuj” na Twoje urządzenie zostanie pobrana złośliwa aplikacja, która może śledzić każdy Twój ruch. W ten sposób oszuści mogą wykraść Twoje dane, a nawet pieniądze. Atak skierowany jest w użytkowników systemu Android.

Wystraszyłem się!

Wiadomość o kredycie otrzymał także Radek. Od razu odezwał się do CyberRescue, ponieważ przestraszył się, że ktoś wziął na niego kredyt.

Pierwsze o czym pomyślałem to to, że zgubiłem dowód i oszust wyłudził na moje dane kredyt - tłumaczy mężczyzna.

Schemat działania oszustów jest podobny, jak w przypadku ataku na “pocztę głosową”. - Treść takich wiadomości wręcz prowokuje odbiorców do podjęcia jak najszybszej reakcji, czyli kliknięcia w link. Od momentu otrzymania wiadomości do zainfekowania urządzenia i kradzieży naszych danych, czy oszczędności dzieli nas zaledwie kilka kliknięć. Dlatego każdą wiadomość z linkiem czy załącznikiem traktujmy jako potencjalne oszustwo, a więc wstrzymajmy się od jakiegokolwiek działania - mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

Zachowaj czujność!

Niestety, będą pojawiały się nowe metody oszustw. W tej sytuacji, gdy otrzymamy wiadomość z linkiem, lepiej nie robić z nią nic lub zablokować nadawcę.

Jeżeli pobierzemy na swój telefon złośliwą aplikację i ją zainstalujemy oraz uruchomimy, należy natychmiast włączyć tryb samolotowy lub wyłączyć urządzenie. Następnie zadzwońmy do banku i poinformujmy o incydencie- tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Zapamiętaj! Nigdy nie podawaj żadnych swoich danych na stronach kryjących się pod otrzymanymi od kogoś linkami!

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDezaktywowany numer telefonu? Następny artykuł ›Cyberprzestępcy również czekają na Black Friday oraz Cyber Monday

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się