Portal bezpiecznego e-biznesu

Zmiana ustawy sposobem na wadliwe e-dowody

 Zmiana ustawy sposobem na wadliwe e-dowody

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem zmian w przepisach. Zmiany mają być rozwiązaniem problemu wyprodukowanych wadliwych e-dowodów.

Zmiana ustawy sposobem na wadliwe e-dowody

O tym, że produkcja nowych e-dowodów osobistych została wstrzymana, pisaliśmy trzy miesiące temu. Powodem był błąd produkcyjny, który według ministerstwa miał dotyczyć jedynie „niewielkiej” partii dokumentów. Okazało się jednak, że problem był dużo poważniejszy.

Błąd w wyprodukowanych e-dowodach polegał na tym, że w ich warstwie elektronicznej nie było danych o imionach rodziców i nazwisku rodowym posiadacza dokumentu. Tymczasem ustawa wymaga, by takie właśnie dane były w warstwie elektronicznej obecne. Podobnie zresztą jak inne, w tym wzór podpisu, zdjęcie, numer PESEL.

Według szacunków podanych przez RMF FM „niewielka” partia wadliwych dokumentów okazała się liczbą… 700 tysięcy(!) Wymiana takiej ilości e-dowodów kosztowałaby budżet państwa nawet 30 milionów złotych. Rozwiązanie? Typowo polskie. Zamiast wymieniać e-dowody, MSWiA postanowiło zmienić ustawę tak, by prawo nie wymagało zapisu problematycznych danych w warstwie elektronicznej dokumentu. Według opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych taka decyzja to dobry krok, bo e-dowód powinien zawierać jedynie niezbędne informacje.

Według mediów osoba nadzorująca proces personalizacji dokumentów w MSWiA została "odsunięta od obowiązków".

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRząd Saksonii-Anhalt rezygnuje z Facebooka Następny artykuł ›Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się