Portal bezpiecznego e-biznesu

Zmiana ceny subskrypcji - bez zgody nielegalna

 Zmiana ceny subskrypcji - bez zgody nielegalna

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Subskrypcyjny model rozliczenia przy umowach z roku na rok zdobywa na popularności. Sprzedawcy mają zapewnione stałe źródło dochodu, a dla konsumentów płatność jest mniej uciążliwa niż w przypadku jednorazowego jej uiszczenia. Czy subskrybując jesteśmy zobowiązani do zaakceptowania jednostronnej zmiany umowy? Zdecydowanie nie.

Zmiana ceny subskrypcji - bez zgody nielegalna

W niektórych przypadkach z wygodnym modelem subskrypcyjnym wiąże się zagrożenie dla interesu konsumenta, a mianowicie jednostronna zmiana zawartej umowy poprzez podniesienie ceny subskrypcji przez sprzedawcę. Czy klient, który zgodził się na subskrybowanie usługi aż do osobistego odwołania jest również zobowiązany do płacenia nowej, wyższej ceny? Zdecydowanie nie, taka sytuacja wymaga skontaktowania się z konsumentem. Jeżeli sprzedawca chce nam podnieść cenę, to musi uzyskać ponownie naszą zgodę na usługę, za którą mamy zapłacić. Jeżeli przedsiębiorca tego nie robił, to jest narażony na odpowiedzialność. W tym momencie toczy się postępowanie wyjaśniające przed UOKiK w sprawie popularnych podmiotów oferujących usługi z rozliczeniem subskrypcyjnym. Urząd sprawdzi, czy standardy chroniące konsumentów zostały zachowane.

Nie ma czegoś takiego jak „milcząca zgoda” konsumenta w przypadku przedłużania subskrypcji na kolejne miesiące przy zmienionych stawkach. W sytuacji zmiany ceny nie wystarczy sam fakt poinformowania z wyprzedzeniem o zmianie cenników. Konsument musi mieć możliwość akceptacji nowej ceny usługi, w ramach której podejmie świadomą decyzję o ewentualnym przedłużeniu trwania umowy na zmienionych warunkach – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Raport BlueMedia stanowi, że około 40% Polaków korzysta z usług płatnych w modelu subskrypcyjnym. Z samych danych wynika, że jest to kwestia dotycząca znacznej części z nas. Z różnych stron można usłyszeć również ostrzeżenia dotyczące tego sposobu płatności, gdyż tzw. zapomniane subskrypcje po zsumowaniu mogą nas miesięcznie kosztować pokaźną sumę. Podmioty kontrolowane obecnie przez UOKiK to przede wszystkim międzynarodowe korporacje świadczące usługi drogą elektroniczną, m.in. Amazon, Google czy Apple. Pomimo faktu swojej ponadnarodowości są one zobowiązane przestrzegać prawa państw, do których kierują swoją działalność. Zwłaszcza, że wspomniane wcześniej standardy dotyczą całej Unii Europejskiej.

Źródło zdjęcia: Image by wayhomestudio on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułStwórz skuteczne CV - stanowisko menedżera kampanii Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się