Za zakupy w AliExpress zapłacisz VAT

31 sierpnia 2018, 10:33 , autor: Marcin Drzazga (legalniewsieci.pl)

Ministerstwo Finansów kontynuuje swoją politykę uszczelniania systemu podatkowego. Resort chce ściągać podatek od towarów i usług (VAT) od podatników dokonujących zakupów na chińskich portalach handlowych. Najczęściej odwiedzanym przez Polaków serwisem tego typu jest AliExpress.
Za zakupy w AliExpress zapłacisz VAT

Do tej pory panowało przekonanie, iż za zakupione przez Internet rzeczy spoza UE, o małej wartości, nie trzeba płacić ani cła, ani podatku VAT. Większość konsumentów była zaznajomiona w praktyką oznaczania przesyłek z Chin jako prezent. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślają jednak, że zwolnienie z podatku VAT w przypadku towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego.

Jak poinformowało ministerstwo na łamach Rzeczpospolitej:

„każdy, kto dokonuje importu towarów (także zamawiając je w sklepie internetowym) dostarczanych do kraju w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy, staje się podatnikiem z tytułu importu towarów i nie korzysta ze zwolnienia. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o firmę czy osobę fizyczną.”

Ilość zamówień z chińskich portali oraz ich wartość wzrasta z roku na rok, a kwoty liczone są już w milionach. Mimo wszystko polskim konsumentom daleko do średniej europejskiej, gdzie do zakupów internetowych w chińskich sklepach przyznaje się 30% respondentów. W Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 10%, co jednak i tak niepokoi polskich sprzedawców i importerów, którzy oficjalnie płacą podatki i cła. Zarzucają oni chińskim portalom nieuczciwą konkurencję i brak zasad fair play. Dotyczy to w szczególności sprzedawców z Allegro.pl, najpopularniejszego polskiego serwisu handlowego.

Fiskus podjął decyzję o bardziej restrykcyjnym podejściu co do importu towarów zakupionych w sieci również po obserwacjach praktyk stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej oraz po analizie przepisów unijnych. Jak podkreśla również resort, nie należy zapominać o uwarunkowaniach panujących w naszym kraju.

Co to oznacza dla konsumentów? Jak dotąd ministerstwo nie podało konkretnych środków, które planuje przedsięwziąć, ale należy spodziewać się wykorzystywania metod i podmiotów, na które resort ma wpływ. Można przypuszczać, iż znaczącą rolę w tym procesie odegra kontrola płatności internetowych wykonywanych przez banki takie jak PKO BP, na działania których rząd ma większy wpływ oraz monitoring przesyłek dostarczanych przez publicznego operatora pocztowego - Pocztę Polską.


Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno