Portal bezpiecznego e-biznesu

Youtuber jest zleceniobiorcą?! Czyli zmiana składek ZUS dla influencerów!

 Youtuber jest zleceniobiorcą?! Czyli zmiana składek ZUS dla influencerów!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Bloger czy youtuber reklamujący produkty w sieci jest w opinii fiskusa zleceniobiorcą. Oznacza to, że jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki ZUS, ale za to będzie mógł odliczyć 20 % kosztów.

Youtuber jest zleceniobiorcą?! Czyli zmiana składek ZUS dla influencerów!

Według urzędników skarbowych, pieniądze zarobione przez blogerów na reklamowaniu produktów to przychód z działalności wykonywanej osobiście, do której stosuje się przepisy o zleceniu. To zmiana, ponieważ we wcześniejszych interpretacjach skarbówka uznawała, że to przychody z tzw. innych źródeł.

O interpretację przepisów poprosił serwis, który pośredniczy między influencerami i reklamodawcami. Wynagrodzenie serwisu pochodzi od firm, które chcą się zareklamować w internecie, a serwis zleca prowadzenie kampanii influencerom. Ci z kolei wrzucają określoną treść na swojego bloga, kanał na Youtube, czy konto w mediach społecznościowych. Serwis chciał wiedzieć, jak rozliczać wynagrodzenie, które im za to wypłaca.

Co to oznacza w praktyce?

W związku z nową interpretacją, serwis jest płatnikiem i musi w ciągu roku odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczki na PIT. Po zakończeniu roku musi wystawić zleceniobiorcy informację na druku PIT-11, a nie jak wcześniej PIT-8c. Musi też odprowadzić składki na ZUS. Dla serwisu oznacza to dodatkowe formalności.

Bloger natomiast zapłaci podatek według stawek 18 i 32 % Jednak jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki na ZUS. W zamian uzyska możliwość odliczenia od przychodów zryczałtowanych 20 % kosztów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułApple Pay w Polsce coraz bliżej? Następny artykuł ›Kasy online coraz bliżej!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się