Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyciekło 144 tys. haseł z portalu Autocentrum

 Wyciekło 144 tys. haseł z portalu Autocentrum

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jak informuje serwis niebezpiecznik.pl doszło do wycieku danych z popularnego serwisu dla zmotoryzowanych – Autocentrum.pl. Plik z bazą danych zawierającą listę ujawnionych haseł udostępniono w Internecie. Analiza jego zawartości potwierdza tezę o popularności słabych i niegwarantujących bezpieczeństwa haseł w rodzaju „123456”.
Wyciekło 144 tys. haseł z portalu Autocentrum

O sprawie poinformował jeden z czytelników niebezpiecznika, który przypadkiem natknął się na plik z bazą haseł. Z informacji tam zawartych można było wysnuć przypuszczenie, że chodzi o dane użytkowników serwisu autocentrum.pl.

Serwis dla zmotoryzowanych początkowo twierdził, że:

Po przeanalizowaniu przesłanych informacji doszliśmy do wniosku, że baza adresów częściowo pokrywa się z naszą bazą, ale posiada spore braki. Oznacza to, że dane mogą pochodzić z pierwszej połowy 2016 roku. Warto zaznaczyć, że informacje zawarte w przesłanym zrzucie nie są wystarczające do zalogowania się do serwisu autocentrum.pl.

Autocentrum.pl poinformowało także o zastosowaniu procedury wymuszenia zmiany haseł użytkowników oraz o zamiarze zmiany polityki haseł oraz sposobu przechowywania adresów email. Wystosowana zostanie również oficjalna informacja do użytkowników serwisu.

Jednak w sprawie nie chodzi tylko o bezpieczeństwo kont użytkowników autocentrum.pl – prawdziwe zagrożenie jest związane z tym, że użytkownicy mogli używać takich samych haseł w serwisach takich jak PayPal, Gmail czy Facebook. Przestępcy mogą spróbować wykorzystać zdobyte dane np. do wyprowadzenia pieniędzy.

Lista haseł obejmująca nieśmiertelne „123456”, „password”, „qwerty” może sugerować, że w bazie znajdują się jedynie słabe hasła, które zostały złamane. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak wszystkim użytkownikom portalu autocentrum.pl by nawet w przypadku silnego hasła – jeśli było ono wykorzystywane gdziekolwiek indziej – zmienić je na inne.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDzisiaj jest Dzień Bezpiecznego Internetu! Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się