Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyciek danych kilkunastu tysięcy klientów sieci Play

 Wyciek danych kilkunastu tysięcy klientów sieci Play

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W sieci pojawiła opublikowana przez nieznanego sprawcę baza danych klientów sieci Play. Sprawca posłużył się w tym celu serwisem wykop.pl.

Wyciek danych kilkunastu tysięcy klientów sieci Play

Eksperci serwisu Zaufana Trzecia Strona ustalili, że baza pochodzi z jednego z salonów Play z Piekar Śląskich. Udostępnione dane dotyczą imienia, nazwiska, adresu domowego, adresu e-mail oraz numeru NIP. Rzecznik Play Marcin Gruszka uspokaja, że do internetu nie wyciekł żaden numer PESEL. W bazie znajdowała się pozycja opisana jako NIP/PESEL jednak w większości przypadków była pusta. Jeśli nawet zawierała jakieś dane to były to numery NIP, które w przypadku przedsiębiorców są powszechnie dostępne.

Autor wycieku działa najprawdopodobniej z pobudek osobistych domagając się, by „w branży IT w Polsce specjaliści zarabiali normalne pieniądze i byli doceniani". Wygląda więc na to, że atak na salon Play miałby być w ostrzeżeniem. Oprócz tego sprawca oskarża także pracownika sieci Play o handel danymi – na co obecnie nie ma żadnych dowodów.

Play zareagował na sytuację stosownie do przepisów nowego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych. O sprawie wycieku został powiadomiony Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Autor ataku zapowiada kolejne działania.

Komentarze

‹ Poprzedni artykuło12.pl, spółka córka nazwa.pl, wypowiada pełnomocnictwo HRD.pl w związku z wyciekiem danych Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się