Portal bezpiecznego e-biznesu

Włączona kamera w trakcie pracy zdalnej jest niezgoda z prawem!

 Włączona kamera w trakcie pracy zdalnej jest niezgoda z prawem!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Amerykańska firma Chetu zobowiązała swojego holenderskiego pracownika, w trakcie jego pracy zdalnej, do włączenia kamery internetowej. Pracownik odmówił. Firma odmowę potraktowała jako naruszenia obowiązków pracowniczych i zwolniła go. Pracownik pozwał firmę i wygrał 75 tys. euro.
Włączona kamera w trakcie pracy zdalnej jest niezgoda z prawem!

O co dokładnie chodzi?

Firma Chetu zobowiązała holenderskiego pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych z włączoną kamerką internetową przez cały dzień i zdalnie monitorowanym ekranem. Ale kiedy on odmówił, mówiąc, że pozostawienie kamery internetowej na „dziewięć godzin dziennie” sprawia, że czują się nieswojo i narusza jego prywatność, firma zwolniła ich, powołując się na „odmowę pracy” i „niesubordynację”.

Pracownik pozwał swojego byłego pracodawcę. Sąd uznał odmowa włączenia kamery nie stanowi wystarczającego powodu do zwolnienia pracownika. Sąd podkreślił, że polecenie pozostawienia włączonej kamerki jest sprzeczne z prawem pracownika do poszanowania jego życia prywatnego. W szczególności sąd powołał się na art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który przyznaje obywatelom „prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Zdaniem sądu:

Polecenie pracodawcy należy uznać za nieuzasadnione. Pracodawca argumentował, że wymaganie od pracownika, aby pozostawił włączoną kamerę internetową, nie różniłoby się nadzoru kierownictwa nad nim podczas pracy w tradycyjnym biurze. Sąd zauważył jednak, że „nadzór nad pracownikami podlega ścisłym uwarunkowaniom", a oczekiwanie od pracownika pozostawienia włączonej kamerki było w tym przypadku nieuzasadnione.

Chetu ma teraz zapłacić byłemu pracownikowi 50 tys. euro odszkodowania; 2,7 tys. euro niezapłaconej wcześniej pensji oraz 8 tys. rekompensaty za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.

Źródło zdjęcia Freepik.com: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważaj na e-sklepy z końcówką .RU! Następny artykuł ›Łamanie prawa przez sprzedawcę – gdzie szukać pomocy?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się