Portal bezpiecznego e-biznesu

Wietnamka odnalazła rodzinę dzięki Facebookowi

 Wietnamka odnalazła rodzinę dzięki Facebookowi

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

24 lata trwał dramat kobiety z Wietnamu, która w młodości została sprzedana jako niewolnica. Dzięki filmowi zamieszczonemu na portalu społecznościowym udało się odnaleźć jej rodzinę.

Wietnamka odnalazła rodzinę dzięki Facebookowi

Facebook nie ma ostatnio dobrej passy, jeśli chodzi o pojawiające się informacje o różnego rodzaju wpadkach i wyciekach danych osobowych czy nałożonych na portal karach. Tym bardziej warto odnotować takie pozytywne przypadki, jak historia Wietnamki o imieniu Lan.

Lan w wieku lat 19 stała się ofiarą handlu żywym towarem. Wcześniej zatrudniła się do ciężkiej pracy, żeby pomóc w utrzymaniu rodziny. Jednak młoda kobieta szybko zaginęła. Mimo śledztwa, nie udało się jej odnaleźć, a bliscy żyli w poczuciu tragicznej straty.

Została sprzedana jako niewolnica 65-letniemu mężczyźnie, który zapłacił za nią 300 dolarów. Przez długie 13 lat była bita, odurzana środkami wpływającymi na funkcjonowanie pamięci, urodziła swojemu oprawcy troje dzieci. Następnie została odsprzedana nowemu właścicielowi, z którym spędziła kolejne 11 lat. Ten traktował ją lepiej niż poprzednik, aż w końcu zezwolił jej odejść i podarował pieniądze na powrót do Wietnamu.

Lan utknęła w Chinach, gdzie z pomocą rodaczki nagrała film, w którym opowiedziała o poszukiwaniach swojej rodziny. Pamiętała jedynie nazwisko i adres, pod którym mieszkała za młodu. Nagranie zostało udostępnione na Facebooku i zaczęło krążyć wśród internautów. W końcu film obejrzała szwagierka, a później matka Lan, która rozpoznała córkę. Udało się zorganizować powrót Lan do kraju, gdzie po 24 latach rozłąki nastąpiło jej spotkanie z rodziną.

Ta historia to pozytywny przykład tego, czym jest, a przynajmniej powinien być portal społecznościowy i jakim celom służyć. Nie zapominajmy o tym w natłoku monetyzacji danych, profilowania reklam i wszechobecnego marketingu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSpis powszechny przez internet już w 2021 roku Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się