Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

 UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Firma Recman z Suwałk, znana ze sprzedaży eleganckiej odzieży oraz obuwia dla mężczyzn, stała się podmiotem postępowania wyjaśniającego wszczętego przez prezesa UOKiK. Przyczyną procedury jest podawanie nieprawdziwych informacji odnośnie składu surowcowego odzieży, którą firma Recman oferowała konsumentom.
UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Podawanie nieprawidłowych składów surowcowych dotyczy przede wszystkim koszul, marynarek i garniturów. Na każdym produkcie odzieżowym konsument powinien otrzymać informację o jego składzie surowcowym np. w postaci metki lub wszywki. Informacja powinna wskazywać procentowy skład i nazwy tkanin, których użyto do produkcji danej odzieży.

Jak wykazały kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania laboratoryjne, z rzetelnością informacji dotyczących składu odzieży bywało różnie i wszywki nie zawsze wykazywały prawdy o użytych włóknach. To właśnie te ustalenia stanowią podstawę do wszczęcia postępowania przez Prezesa UOKiK. Jako przykład UOKiK wskazał marynarkę od garnituru BERTIN marki Recman, która według metki powinna zawierać 80% wełny i 20% poliestru. Badania wykazały w składzie poliester 78,6% i wiskozę 21,4%. Całkowity brak wełny.

Każdy konsument ma prawo do rzetelnej informacji o jakości produktu i w tym zakresie ufa zapewnieniom sprzedawcy czy producenta. Niestety, nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić, czy prezentowane informacje o składzie jakościowym surowca pokrywają się z rzeczywistością. Dlatego przychodzimy konsumentom z pomocą i badamy skład różnych produktów w akredytowanych laboratoriach UOKiK. Wyniki kontroli odzieży wizytowej pozwoliły na postawienie zarzutów przedsiębiorcom w zakresie wprowadzania konsumentów w błąd. W tym roku kontynuujemy działania i sprawdzamy jakość odzieży, tak aby zapewnić konsumentom dostęp do prawidłowych informacji o składzie surowca, z którego jest wykonany dany produkt. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji, mającej przecież fundamentalne znaczenie dla podejmowanych przez nich decyzji czy i satysfakcji z użytkowania zakupionych produktów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd firmie odzieżowej grozi kara w wysokości nawet 10% jej obrotów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFrankowicze masowo pozywają Santander Bank Polska Następny artykuł ›Serwisy ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się