Portal bezpiecznego e-biznesu

Frankowicze masowo pozywają Santander Bank Polska

 Frankowicze masowo pozywają Santander Bank Polska

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Do tej pory Santander Bank Polska został pozwany w sprawach tzw. kredytów frankowych na łączną kwotę około 850 mln złotych. Dla porównania całkowita wartość portfela kredytów frankowych w tym banku to blisko 10 mld zł.
Frankowicze masowo pozywają Santander Bank Polska

Obecnie SBP uczestniczy w licznych postępowaniach sądowych z powództwa tzw. frankowiczów. Szacuje się, iż jest to około 4200 spraw sądowych. Bank utworzył już na ten cel rezerwy w kwocie 325 mln złotych, a ryzyko przegranej większości procesów jest dość duże.

SBP nie wyklucza rozwiązania zaproponowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zachęca banki do zawierania ugód z kredytobiorcami walutowymi. Porozumienie ma polegać m.in. rozliczeniu kredytów wstecz oraz na konwersji kredytu walutowego we frankach szwajcarskich na kredyt w złotówkach według kursu wymiany 4,15 zł za 1 CHF. Jak podaje SBP propozycja KNF może kosztować bank nawet 3,5 mld złotych.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów oraz sytuacja na rynku bankowym spowodowana pandemią COVID-19 przyczyniły się do znaczącego spadku zysków grupy SBP.Gwoździem do trumny może okazać się wyczekiwana uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych, która ma zostać ogłoszona 25 marca br.

Swoje straty bank rekompensuje w postaci redukcji zatrudnienia. Pracę straciło już 1000 osób, a kolejny tysiąc może zostać zwolnionych w następnym roku.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułe-PIT 2021 czyli kolejny rekord złożonych deklaracji podatkowych Następny artykuł ›Serwisy ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się