Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK wszczął postępowanie wobec Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie

 UOKiK wszczął postępowanie wobec Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Prezes UOKiK postanowił wszcząć postępowanie w stosunku do spółki Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz postawił jej zarzut stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Chodzi o rozszerzanie zakresu ubezpieczenia wraz z podniesieniem składki bez wyraźnej zgody konsumenta.Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.
UOKiK wszczął postępowanie wobec Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie

Compensa, należąca do Vienna Insurance Group, wysyłała do swoich klientów pisma z zawierające podziękowania za dotychczasowe korzystanie z usług tego ubezpieczyciela wraz z informacją o specjalnej ofercie. Jednocześnie proponowała rozszerzenie zakresu ubezpieczenia np. na pobyt w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Poszerzenie zakresu ubezpieczenia skutkowało podwyższeniem składki. Ubezpieczyciel informował na odwrocie pisma, iż w przypadku zainteresowania ofertą konsument wystarczy, że wpłacić wyższą składkę. Natomiast jeżeli klient nie był zainteresowany poszerzonym ubezpieczeniem, to powinien zawiadomić o tym ubezpieczyciela. Klienci Compensy, którzy nie przesłali rezygnacji z rozszerzonej polisy, byli informowani o niedopłacie i wzywani do zapłaty brakującej kwoty.

Pragnę przypomnieć, iż konsument nie ma obowiązku dogłębnego zapoznawania się ze szczegółami ofert, które go nie interesują. Jednocześnie tak istotne zmiany, jak rozszerzenie trwającej umowy ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka i podniesienie wysokości składki wymagają wyraźnej, jednoznacznej zgody konsumenta. Nie może być ona domniemana, analogicznie jak niedopuszczalne byłoby zawarcie umowy ubezpieczenia na podstawie milczącej akceptacji klienta – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułO co chodzi ze sklepem strongway.pl? Następny artykuł ›Euro 2020 to świetna okazja dla cyberprzestępców

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się