Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK nałożył wysoką karę na firmę oszukującą seniorów

 UOKiK nałożył wysoką karę na firmę oszukującą seniorów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Firma Exito z Opalenicy została ukarana przez Prezesa UOKiK karą w wysokości prawie czterech milionów złotych. Zachęcała do udziału w pokazie obiecując nieistniejące nagrody, nie pozwalała też na odstąpienie od umowy.

UOKiK nałożył wysoką karę na firmę oszukującą seniorów

Firma Exito sprzedaje na pokazach maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne oraz oczyszczacze powietrza. Swoją ofertę kieruje przede wszystkim do ludzi starszych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że na firmę wpływało wiele skarg od seniorów. Dały one podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Exito w maju 2019 r.

Exito zapraszała konsumentów na swoje pokazy, wabiąc ich obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nich udział. Pracownicy spółki informowali, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród. W rzeczywistości upominki nie istniały, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę była płatna – pracownicy przedstawiali umowę jej zakupu.

Marek Niechciał, Prezes UOKiK powiedział:

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara nałożona na firmę organizującą pokazy. Mam nadzieję, że będzie to lekcja dla innych nieuczciwych przedsiębiorców.

Zdaniem firmy konsumenci nie mieli prawa zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne. Tymczasem, jak zauważa UOKiK, jest to niezgodne z prawem, ponieważ każda osoba, która zawiera umowę na prezentacji, może odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni. Decyzja nie jest prawomocna, Exito może odwołać się do sądu. Ma na to 30 dni od doręczenia decyzji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszuści podszywają się pod Urząd Patentowy Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się