Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK nałożył karę 26 mln zł dla Aflofarmu

 UOKiK nałożył karę 26 mln zł dla Aflofarmu

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Po półtorarocznym dochodzeniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 25 809 824 zł na spółkę Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
UOKiK nałożył karę 26 mln zł dla Aflofarmu

Przyczyną było wprowadzanie w błąd konsumentów reklamami suplementów diety RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior.

Reklamy ww. produktów były emitowane w telewizji i Internecie w 2015 i 2016 roku. Wątpliwości UOKiK wzbudziło to, że fabuła, ale także scenografia oraz scenariusz reklam mogły sprawiać u konsumentów wrażenie, że chodzi o środki mające właściwości lecznicze.

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. – pisze UOKiK.

Za wprowadzające w błąd w przypadku suplementu diety uznano hasła sugerujące lecznicze właściwości RenoPurenu: "Nie odwołujemy wizyt? – Nie, zatoki już w porządku, mam RenoPuren". W reklamie podawano też informacje: "oczyszcza zatoki", "podnosi odporność" i "zdrowe zatoki na długo". By zweryfikować społeczny odbiór i rozumienie reklam przez konsumentów, UOKiK zlecił badania firmie TNS. Wyniki potwierdziły zarzuty stawiane Aflofarmowi.

Prezes Aflofarmu, Jacek Furman oświadczył:

Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK-u, który zakwestionował reklamę RenoPurenu, ani tym bardziej z orzeczoną nieproporcjonalną i rażąco wysoką karą. Odwołaliśmy się od decyzji i sprawa zostanie rozstrzygnięta na drodze sądowej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAdministrator strony internetowej musi wykazać, że nie wiedział o bezprawności wpisów Następny artykuł ›Made in …. ?? Czy błędna informacja o kraju produkcji towaru jest wadą?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się