Portal bezpiecznego e-biznesu

Unijne zmiany w podatku VAT

 Unijne zmiany w podatku VAT

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
We wtorek tj. 5 grudnia br., ministrowie finansów krajów członkowskich UE podjęli decyzję o przyjęciu nowych przepisów dotyczących podatku VAT.
Unijne zmiany w podatku VAT

Parlament Europejski wyraził swoją opinię w tej kwestii 30 listopada br., umożliwiając Radzie przyjęcie przepisów. Zmiany te w znacznym stopniu będą wpływać na handel w sieci. Celem wprowadzenia nowych uregulowań jest uproszczenie procesu pobierania VAT-u w przypadku sprzedaży towarów lub usług poprzez Internet. Nowe przepisy mają również odegrać ważną rolę w walce z oszustwami podatkowymi.

Ministrowie zdecydowali m. in. o utworzeniu ogólnoeuropejskiego portalu internetowego, który umożliwi przedsiębiorcom korzystanie z nieskomplikowanego systemu poboru podatku VAT. Dzięki temu rozwiązaniu państwa członkowskie zyskają prosty system pozwalający na pewnego rodzaju kontrolę tej części dochodów.

Jednym z założeń nowych regulacji jest wprowadzenie sprawiedliwszego podziału dochodów z podatku VAT. Nowe unormowania zakładają bowiem, iż podatek od towarów i usług będzie uiszczany w państwie członkowskim, w którym znajduje się konsument. Ciekawostką jest również pomysł przerzucenia odpowiedzialności za zebranie podatku na platformy internetowe, u których przeprowadzane są transakcje. W ten sposób UE chcę także przeciwstawiać się oszustom. Eksperci podkreślają, iż przeważająca ilość towarów importowanych spoza obszaru unijnego, jest wprowadzana do obrotu na rynek unijny bez podatku VAT. Stanowi to poważny problem dla rodzimych tj. europejskich producentów, którzy ponoszą straty na skutek prowadzonej w ten sposób, nieuczciwej konkurencji. Statystyki, na których opierają się unijne instytucje, jasno wskazują, że szacowana wartość oszustw związanych z podatkiem VAT w przypadku sprzedaży na odległość w UE, oscyluje na granicy 5 mld euro rocznie. Unia Europejska chce zredukować tę ogromną kwotę, gdyż skala problemu nie jest mała.


Kolejnym ukłonem w stronę przedsiębiorców unijnych jest stworzenie nowego punktu kompleksowej obsługi podatku VAT, czyli tzw. jedno okienko. Dzięki temu rozwiązaniu nie będą już musieli oni dokonywać odrębnych rejestracji VAT w każdym kraju członkowskim UE, w którym dokonują sprzedaży. Spowoduje to również znaczną redukcję kosztów oraz obowiązków administracyjnych dla przedsiębiorców.

Jak podaje gazetaprawna.pl minister finansów sprawującej prezydencję Estonii Toomas Toniste oświadczył, iż: Ta zmiana sprawi, że nasz system VAT będzie dopasowany do gospodarki cyfrowej. Przez zmniejszanie biurokracji wypracujemy zarówno oszczędności dla firm jak i wyższe wpływy podatkowe dla państw członkowskich". Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, iż wprowadzenie zunifikowanego punktu obsługi VAT spowoduje oszczędności nawet do 2,3 mld euro dla przedsiębiorstw oraz 7 mld euro większych wpływów podatkowych dla państw członkowskich UE. – podaje gazetaprawna.pl

Z punktu widzenia konsumentów ważną zmianę będzie stanowić usunięcie wyjątku, który stosowano odnośnie towarów wysyłanych spoza UE o wartości mniejszej niż 22 euro. Obecnie produkty takie są objęte VAT-em. Niestety powoduje to źródło licznych nadużyć. Występują coraz liczniejsze przypadki celowego niedoszacowania przesyłek spoza UE o deklarowanej wartości poniżej 22 euro.

Nowe dotyczące VAT-u mają obowiązywać od 2021 r. Poszczególne państwa UE będą zobligowane do wprowadzenia przepisów dyrektywy do końca 2020 r.


Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPaczucha - nowy chatbot od firmy InPost. Następny artykuł ›Oszustwo na Mystery Box

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się