Portal bezpiecznego e-biznesu

Tylko co dziesiąty dorosły Polak nie korzysta z telefonu komórkowego

 Tylko co dziesiąty dorosły Polak nie korzysta z telefonu komórkowego

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Poznaj wyniki sondażu CBOS.
Tylko co dziesiąty dorosły Polak nie korzysta z telefonu komórkowego

Tak wynika z badania Fundacji CBOS w ramach „Aktualnych problemów i wydarzeń”, które przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 29 czerwca – 6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. W wynikach podano, że z telefonów komórkowych korzysta 92% dorosłych Polaków.

Ze smartfona korzysta ponad połowa (57%) z nas, a ponad dwie piąte (43%) używa klasycznego telefonu komórkowego.

Według CBOS użytkownicy telefonów komórkowych wykorzystują je przede wszystkim do rozmów (deklarują to wszyscy respondenci), poza tym do wysyłania i odbierania wiadomości SMS (78% respondentów), robienia zdjęć (62%), korzystania z zegarka, budzika (57 %), a także kalendarza czy terminarza (50%). Wideo za pomocą telefonu nagrywa 36 % badanych, a dźwięk – 15%.

45% badanych wykorzystuje telefon do przeglądania stron internetowych, 43% sprawdza prognozę pogody, 33% wysyła i odbiera pocztę elektroniczną, a 29% użytkowników obsługuje konto w serwisie społecznościowym i tyle samo korzysta z komunikatora. Niespełna jedna piąta załatwia online różne sprawy, np. robi zakupy, rezerwuje bilety, hotele. Co jedenasty sprawdza przy użyciu telefonu poziom zanieczyszczenia powietrza.

Jeśli chodzi o funkcje multimedialne, telefony komórkowe najczęściej służą do słuchania muzyki (30% badanych) i – zdecydowanie rzadziej – radia (11% respondentów). Co piąty użytkownik ogląda na nich materiały wideo, a siedmiu na stu – telewizję.

CBOS podaje także, że Fakt, że Polacy coraz częściej sięgają po smartfony niż klasyczne komórki, przełożył się prawdopodobnie na wzrost popularności poszczególnych ich funkcji i zastosowań. Obecnie znacznie więcej użytkowników niż dwa lata temu deklaruje, że za pośrednictwem telefonu sprawdza prognozę pogody (wzrost o 15 punktów procentowych), a także korzysta z map i nawigacji (wzrost o 9 punktów). Częściej również urządzenia te służą do przeglądania internetu (wzrost o 8 punktów), korzystania z kalendarza (wzrost o 6 punktów), aparatu fotograficznego, nagrywania wideo oraz obsługi poczty e-mail (wzrost po 5 punktów), a także zegara i budzika (wzrost o 4 punkty) .

Ze smartfonów korzystają głównie osoby w wieku 18–34 lata, z wyższym lub gimnazjalnym wykształceniem, mieszkańcy największych miast, osoby dobrze sytuowane oraz członkowie takich grup zawodowych, jak m.in. kadra kierownicza i specjaliści, czy pracownicy administracyjno-biurowi.

Sondaże „Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowane są przez CBOS co najmniej 12 razy w roku na reprezentatywnej ok. 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZawiesimy Ci adres e-mail! Uwaga - kolejne oszustwo! Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się