Portal bezpiecznego e-biznesu

TLBleed – czy to nowa luka w procesorach Intela?

 TLBleed – czy to nowa luka w procesorach Intela?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Ben Graas z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie opisał i przedstawił lukę w zabezpieczeniach procesorów Intela, nazwaną roboczo TLBleed. O sprawie zrobiło głośno ze względu na nie tak dawno ujawnione podatności tych procesorów – Spectre i Meltdown, które przyczyniły się do wielu problemów. Czy nowe odkrycie wiąże się z równie poważnym zagrożeniem dla użytkowników?

TLBleed – czy to nowa luka w procesorach Intela?

Spectre i Meltdown, o których mówiono w styczniu tego roku okazały się lukami wymagającymi poprawek sprzętowych, przy których jakiekolwiek łatki software’owe będą nieskuteczne. Z tego powodu Intel w dniu 15 marca 2018 r. ogłosił, że przeprojektuje swoje procesory, a nowe poprawione ich wersje powinny trafić na rynek do końca roku.

TLBleed jest specyficzną luką, która wykorzystuje technologię Hyper-Threading, czyli implementację wielowątkowości współbieżnej opracowaną przez firmę Intel i stosowaną m.in. w procesorach Core i3, Core i5, Core i7, Itanium czy Xeon. Możliwe okazało się pozyskiwanie danych z wątku (ang. thread) wykonywanego współbieżnie na tym samym rdzeniu procesora z innym złośliwym i odpowiednio spreparowanym wątkiem. Luka należy do kategorii ataku czasowego kanałami bocznymi (ang. temporal (timing) side channel-attack). To zademonstrowali badacze z Holandii.

Pierwsze reakcje na te informacje były dość gwałtowne, na przykład OpenBSD zdecydowało się na standardowe blokowanie funkcji Hyper-Threadingu, co spowodowało pewne zamieszanie i wątpliwości, czy aby luka TLBleed jest równie groźna jak poprzednio odkryte Spectre i Meltdown. Jednak bliższa analiza ujawniła, że TLBleed nie jest problemem sprzętowym.

Przede wszystkim sam Intel odniósł się bardzo spokojnie do ujawnionych informacji tłumacząc w oficjalnym oświadczeniu, że jego procesory działają poprawnie, a luka TLBleed opiera się jedynie na błędach w implementacji kodu. Okazuje się więc, że problem leży w oprogramowaniu, a dokładniej w wykorzystaniu zasobów współdzielonych systemu z użyciem technologii Hyper Threading. Tzw. kanał boczny wykorzystany przed TLBleed może zostać uszczelniony, a Intel zobowiązał się do współpracy z klientami, partnerami i badaczami w celu zidentyfikowania i zminimalizowania wszelkich słabych punktów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWysokie koszty działalności sklepów internetowych Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się