Portal bezpiecznego e-biznesu

Ta cecha serwisów społecznościowych ma negatywny wpływ na zdrowie użytkowników

 Ta cecha serwisów społecznościowych ma negatywny wpływ na zdrowie użytkowników

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Niektóre zarzuty dotyczące szkodliwych działań korporacji zakrawają o teorie spiskowe. Inne okazują się prawdą, co owocuje głośnymi aferami. Okazuje się, że jedna z teorii dotycząca tzw. szkodliwego przebodźcowania fundowanego nam przez serwisy społecznościowe okazuje się częściowo prawdziwa.

Ta cecha serwisów społecznościowych ma negatywny wpływ na zdrowie użytkowników

Amerykański wymiar sprawiedliwości w jednym z procesów wytoczonych przeciwko właścicielom serwisów społecznościowych potwierdził, że mogą one powodować negatywne skutki dla korzystających z nich użytkowników. Co prawda nie jest to jeszcze wyrok precedensowy (część tez stawianych przez powodów uznana została za niezasadne), jednak otwiera on szeroką furtkę dla kolejnych osób, które będą chciały wytoczyć przeciwko właścicielom portali tj. Facebook czy TikTok pozwy o odszkodowanie. Tego rodzaju powództwa na wielomilionowe kwoty są w przypadku Stanów Zjednoczonych powszechną praktyką.

Negatywny wpływ, który został potwierdzony w (nadal nieprawomocnym) wyroku polegać ma na celowym uzależnianiu użytkowników portali przez algorytm, na którym pracują wspomniane serwisy. Funkcjonalność polegająca na prezentowaniu „łatwych i szybkich” treści sprawia, że osoba korzystająca z aplikacji w pewnym sensie zatraca poczucie czasu i ilości przyjmowanych treści. Zdaniem sądu, algorytm tego typu aplikacji został opracowany z myślą o rzeczonym efekcie. Jeden z głównych zarzutów opiewa właśnie na braku poinformowania użytkowników o negatywnych efektach, które może powodować długotrwałe oglądanie krótkich, profilowanych pod konkretnego użytkownika filmów. Póki co warto poczekać na uprawomocnienie się orzeczenia, gdyż z pewnością właściciele serwisów społecznościowych o których mowa nie są zadowoleni z rozstrzygnięcia i będą dążyli do jego zmiany.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUsługi chmurowe dla małych firm Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się