Portal bezpiecznego e-biznesu

Szkody w trakcie dostawy – jak ich uniknąć

 Szkody w trakcie dostawy – jak ich uniknąć

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Często wspominamy, że wiele zalet związanych z prowadzeniem handlu internetowego wiąże się również z pewnym ryzykiem, które z racji na prowadzenie działalności gospodarczej jest nakładane na sprzedawcę. Główną bolączkę stanowią zwroty i reklamacje. Te drugie występują czasem w związku ze szkodami, które powstały nie z naszej winy, ale w czasie dostawy. Jak skutecznie zminimalizować ryzyko takiej sytuacji?

Szkody w trakcie dostawy – jak ich uniknąć

Temat dostawy produktów zakupionych w sieci jest obecnie powszechnie poruszany. Dzieje się to na skutek m.in. nowej dyrektywy unijnej dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych, która będzie wyznaczała nowe standardy związane z przesyłkami. Jednym z głównych postanowień wspomnianego aktu prawnego ma być wymóg dopasowywania rozmiaru opakowania do produktu, który ma się w nim znaleźć. Taka regulacja ma zapewnić oszczędność miejsca w samochodach dostawczych, co ma się z kolei przełożyć na mniejszy ślad węglowy związany z przewozem towaru. Wygląda na to, że wymóg wskazany w dyrektywie może być istotny nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale także ochrony towaru przed uszkodzeniem w transporcie.

Zgodnie z zaleceniami firm zajmujących się obsługą transportu przesyłek i szeroko pojętymi usługami dostawczymi, zmniejszenie opakowań których używamy wraz z lepszym dopasowaniem ich do pakowanego produktu może znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa samej przesyłki. Warto również wypełnić przestrzeń wewnątrz. Dzięki takiemu zabiegowi produkt będzie mniej narażony na poruszanie się w czasie przewozu. Wygląda na to, że wymogi związane z unijną dyrektywą mają też praktyczny wymiar, który rzeczywiście może wpłynąć pozytywie na działalność przedsiębiorców prowadzących handel elektroniczny. Lepsze zabezpieczenie wydaje się prostszym rozwiązaniem niż ewentualne dochodzenie roszczenia od przewoźnika.

„Pracujemy nad tym, by nasze opakowania kartonowe były wytrzymałe i pozwalały dostatecznie zabezpieczać produkty. Po licznych badaniach okazało się, że odpowiedzią nie jest stosowanie większej ilości wypełniaczy, ale postawienie na bardziej funkcjonalne, „szyte na miarę” opakowania. Nasi projektanci tworzą opakowania, które pozwalają na skuteczne zabezpieczanie produktów, a jednocześnie wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, nadając się do przetworzenia i ponownego użycia” – mówi Renata Siudak, członek zarządu, DS Smith Polska, jednej z największych firm w Europie świadczącej usługi związane z dostawami i opakowaniami.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZakupy online - jeszcze prostsze dzięki sztucznej inteligencji Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się