Portal bezpiecznego e-biznesu

Szef zapłaci za twój prąd zużyty w pracy zdalnej?

 Szef zapłaci za twój prąd zużyty w pracy zdalnej?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Stan zagrożenia epidemiologicznego spowodował konieczność pracy zdalnej w wielu branżach gospodarki. Niestety system pracy zdalnej, czyli taki który polega na świadczeniu pracy z miejsca zamieszkania, w obecnej postaci nie został uregulowany w kodeksie pracy. Pomimo wielokrotnych zmian przepisów szykuje się kolejna nowelizacja. Ma ona na celu dostosowanie tego aktu prawnego do koronawirusowej rzeczywistości.

Szef zapłaci za twój prąd zużyty w pracy zdalnej?

Jednym z pomysłów, który proponuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, jest nakazanie pracownikowi pracy zdalnej na żądanie pracodawcy. Pracownik będzie miał możliwość odmowy wykonywania takiej pracy, jeżeli nie będzie miał odpowiednich warunków lokalowych i technicznych do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Wiążę się to bezpośrednio z drugą kwestią ,którą chce uregulować resort, o czym niżej.

Kolejną istotną zmianą będzie obowiązek zapewnienia przez pracodawcę materiałów i narzędzi do pracy wykonywanej zdalnie. Jeśli nasza praca polega głównie na pracy przy biurku i przy użyciu komputera, a nie posiadamy takiego wyposażenia w domu, to pracodawca będzie je musiał nam zapewnić.

Następna propozycja resortu pracy umożliwi pracownikom rozliczenie rachunków za energię elektryczną, których wartość automatycznie wzrasta w trakcie pracy zdalnej. Zwłaszcza gdy, korzystamy z komputera, drukarki czy np. często ładujemy telefon służbowy. Niestety kwestia ta może powodować wiele problemów, gdyż to pracodawca z pracownikiem będą musieli ustalić jaką część zużycia prądu należy zaliczyć na cele prywatne, a jaką na cele związane z wykonywaniem pracy. Może to rodzić wiele sytuacji spornych. Pozostaje czekać na efekt prac ministerialnych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPrzesyłka z Chin do Polski nawet w 15 dni. AliExpress przyspiesza Następny artykuł ›Euro 2020 to świetna okazja dla cyberprzestępców

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się