Portal bezpiecznego e-biznesu

Sprytna metoda przejęcia Twojego profilu do Facebooka

 Sprytna metoda przejęcia Twojego profilu do Facebooka

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

“Cześć, czy to nie jesteś Ty, ale na przerobionych zdjęciach” - otrzymujesz taką wiadomość od znajomego z aktywnym linkiem i co robisz? Chcesz sprawdzić, czy faktycznie ktoś udostępnił fotografie z Twoim wizerunkiem? Uważaj. To może być oszustwo.

Sprytna metoda przejęcia Twojego profilu do Facebooka

Oszustwo, polegające na wyłudzeniu danych do logowania do Facebooka powraca jak “bumerang” albo trendy w modzie. Przestępcy wykradają profile naszych znajomych, a następnie rozsyłają wiadomości z linkiem prowadzącym do spreparowanej strony logowania. Jeżeli podasz na niej swoje dane do logowania do profilu, oszuści z łatwością mogą przejąć Twoje konto na Facebooku.

Wiadomość od brata?

Karol otrzymał podobną wiadomość od swojego brata, z którym często pisze przez Messenger i wymienia się różnymi linkami . Nigdy wcześniej nie spotkał się z takim oszustwem na Facebooku.

Przez chwilę myślałem, że naprawdę gdzieś zostały udostępnione moje zdjęcia. Dopiero po podaniu danych do logowania, zorientowałem się, że coś jest nie tak - tłumaczy Karol.

Dlatego też mężczyzna odezwał się do CyberRescue, z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu swojego profilu Facebookowego.

Czy należy ignorować takie wiadomości?

Oczywiście, że nie. Jeżeli mamy tylko taką możliwość, należy poinformować znajomego, od którego taka wiadomość wyszła i to najlepiej innym kanałem kontaktu - np. telefonicznie. Wystarczy, że damy mu znać, że jego profil został przejęty i musi koniecznie zmienić hasło oraz włączyć dwuetapową weryfikację do logowania - tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeżeli podaliśmy nasze dane do logowania lub oszust już przejął nasze konto, ale możemy się zalogować to musimy jak najszybciej zmienić hasło do profilu, wylogować się ze wszystkich urządzeń i włączyć dwuetapową weryfikację. Natomiast jeśli korzystaliśmy wcześniej z podwójnego zabezpieczenia przy logowaniu, należy wygenerować i zapisać nowe kody zapasowe.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy hasło jest mocne i trudne do złamania? Mierniki i testery siły hasła Następny artykuł ›Paczkomaty pod kościołami? Nowa ofensywa InPostu

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się