Portal bezpiecznego e-biznesu

Spłata kredytu konsumenckiego przed terminem. Decyzja UOKiK

 Spłata kredytu konsumenckiego przed terminem. Decyzja UOKiK

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie spółki Aasa Polska z siedzibą w Warszawie.
Spłata kredytu konsumenckiego przed terminem. Decyzja UOKiK
Rozstrzygnięcie UOKiK dotyczy obowiązku rozliczenia opłat naliczanych przez pożyczkodawcę w związku ze spłatą zadłużenia przed terminem. Jest to pierwsza tego typu decyzja UOKiKU w związku z głośnym ostatnio orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Spółka Aasa zajmuje się udzielaniem kredytów konsumenckich. Niestety spółka nie zwracała proporcjonalnej części pobranych opłat w związku ze spłatą zobowiązania przed terminem. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji podmiot udzielający pożyczki musi obniżyć wszystkie jej koszty proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. W przypadku pobrania opłat wcześniej konsument powinien uzyskać ich zwrot. Jak podaje UOKiK:

Nie ma przy tym znaczenia, ani kiedy opłaty te zostały pobrane, ani czy były powiązane z długością trwania kredytu. Taką interpretację przepisów potwierdził ostatnio TSUE.

Spółka Aasa musi natychmiast zaprzestać stosowania swoich praktyk. Nie może obciążać swoich klientów opłatą przygotowawczą w całości bez odpowiedniego roliczenia i zwrotu w przypadku spłaty zobowiązania przed terminem określonym umową. Dodatkowo UOKiK nakazał spółce zawiadomić o swojej decyzji wszystkich jej klientów, którzy po 16 maja 2016 r. przed terminem spłacili pożyczkę. Informacja powinna zostać udostępniona klientom na piśmie lub drogą elektroniczną. W informacji musi znaleźć się pouczenie o możliwości złożenia reklamacji. W przypadku wniesienia reklamacji spółka Aasa jest zobowiązana do dokonania rozliczenia i zwrotu proporcjonalnej części opłat w terminie 30 dni od otrzymania żądania.

W powyższej sprawie swoje stanowisko jasno określił UOKiK:

Oczekujemy, że po wyroku TSUE instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich będą respektować prawo. Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zaciągnąłeś kredyt konsumencki i spłaciłeś go wcześniej? Złóż reklamację do kredytodawcy i zażądaj prawidłowego rozliczenia kosztów oraz zwrotu proporcjonalnej części opłat.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBłąd w cenie w sklepie internetowym! Co robić? Następny artykuł ›TikTok przekształca się w platformę polityczną

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się