Portal bezpiecznego e-biznesu

Służby celne zatrzymały Twoją paczkę? To oszustwo!

 Służby celne zatrzymały Twoją paczkę? To oszustwo!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z linkiem, informując o zatrzymaniu paczki przez służbę celną. To kolejny sposób na zainfekowanie Twojego telefonu i tym samym wykradanie Twoich danych.

Służby celne zatrzymały Twoją paczkę? To oszustwo!

Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony DHL, gdzie konieczne jest pobranie aplikacji, w celu śledzenia przesyłki. Zainstalowanie i uruchomienie aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może ona wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać Twoje kontakty, śledzić aktywność na telefonie oraz podglądać dane logowania do różnych serwisów.

Fala SMS-ów

W ciągu 30 minut otrzymaliśmy ponad 30 zgłoszeń od zaniepokojonych Klientów - tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue. Jedną z osób, która otrzymała taką wiadomość była Karolina. Nie zorientowała się, że może być to oszustwo, ponieważ właśnie czekała na przesyłkę z Alliexpress.

Gdy kliknęłam w link i zobaczyłam, że mam pobrać aplikację, dopiero zorientowałam się, że coś jest nie tak - dodaje Karolina.

Jak tłumaczą specjaliści z CyberRescue, typ wirusa, który znalazł się w aplikacji ma głównie na celu wykradać kontakty i wysyłać SMSy z zainfekowanych urządzeń, żeby powiększyć skalę przestępstwa. Zebrana baza kontaktów z zainfekowanego urządzenia trafią na serwery oszustów.

sms o zatrzymaniu paczki

Jak uniknąć oszustwa?

Jest to bardzo popularny atak. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość SMS najlepiej zablokować kontakt i usunąć wiadomość - tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Jeżeli pobierzemy aplikację i zorientujemy się, że coś jest jednak nie tak, to jak najszybciej włączyć tryb samolotowy w urządzeniu. W ten sposób oszuści nie będą mogli przesyłać z naszego urządzenia wiadomości SMS. Powinniśmy też jak najszybciej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych - tylko takie działanie da nam 100 procentową gwarancję, że złośliwe oprogramowanie zostało usunięte.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWszczęto unijne śledztwo w sprawie wycieku danych z Facebooka Następny artykuł ›Prośba o uzupełnienie dokumentacji celnej? Uwaga to oszustwo!

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się