Portal bezpiecznego e-biznesu

Sklepy Żabka będące placówkami pocztowymi mogą być otwarte w niedziele niehandlowe

 Sklepy Żabka będące placówkami pocztowymi mogą być otwarte w niedziele niehandlowe

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sklepy sieci Żabka mogą funkcjonować w niedziele z zakazem handlu, jeżeli mają podpisane odpowiednie umowy z operatorami pocztowymi. Jest to jeden z wyjątków zawartych w ustawie regulującej zakaz handlu w niedziele.Sklepy Żabka będące placówkami pocztowymi mogą być otwarte w niedziele niehandlowe

Ustawodawca wprowadzając zakaz handlu w niedziele, wskazał również okoliczności, gdy zakaz ten nie obowiązuje. Jednym z takich przypadków jest działalność placówek pocztowych w rozumieniu Ustawy prawo pocztowe. Nie zastrzeżono jednak, iż działalność pocztowa musi być wykonywana w stopniu dominującym lub przeważającym w stosunku do pozostałych usług wykonywanych w danym miejscu. Z tego wyjątku postanowili skrzętnie skorzystać ajenci sklepów Żabka, którzy zawarli umowy w operatorami pocztowymi. Dzięki tym umowom możemy odebrać lub nadać przesyłkę.

Jak podaje dziennik Gazeta Prawna, do tej pory sądy zbadały osiem spraw skierowanych przez PIP. Wszystkie postępowania dotyczyły naruszenia zakazu handlu w niedziele. Okazuje się, że sklepy Żabka mogą działać legalnie w niedziele. Sądy uwzględniają wyjątek wskazany w ustawie, na który powołują się właściciele sklepów. Wydano już dwa postanowienia o umorzeniu postępowania w tej sprawie, w jednym przypadku sąd oddalił zażalenie PIP. W kolejce po rozstrzygnięcie czekają kolejni franczyzobiorcy tej sieci. Nie należy jednak spodziewać się precedensu w tym zakresie i ukarania za złamanie zakazu.

Jedno jest pewne, dotychczasowe orzecznictwo na pewno zachęci właścicieli sklepów tej sieci do zawierania umów z usługodawcami pocztowymi, a ustawodawcę do znowelizowania przepisów ustawy, która jak się okazuje, zawiera luki.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułReklama sprzeczna z przepisami prawa, dobrymi obyczajami lub uchybiająca godności człowieka Następny artykuł ›Made in …. ?? Czy błędna informacja o kraju produkcji towaru jest wadą?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się