Portal bezpiecznego e-biznesu

Sklep mnie oszukał! Co robić?

 Sklep mnie oszukał! Co robić?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W związku z szerzącą się plagą fałszywych sklepów internetowych przygotowaliśmy instrukcję postępowania w przypadku, gdy klient po złożeniu zamówienia nie otrzymał towaru, a kontakt ze sklepem całkowicie się urwał.

Sklep mnie oszukał! Co robić?

Krok 1 - Odstąpienie od umowy + reklamacja w banku

Odstąpienie od umowy. Przede wszystkim należy odstąpić od umowy sprzedaży, która została zawarta za pośrednictwem sklepu. Odstąpienie od umowy może zostać wysłane zarówno w formie elektronicznej (e-mail), jak i listu poleconego – obie formy są uważane za trwały nośnik. Wiadomość należy skierować na ostatni znany adres sklepu. W wiadomości należy podać, dane sprzedawcy oraz kupującego, datę zawarcia umowy, numer zamówienia (jeżeli jest) oraz nazwę zakupionego towar.

Pamiętaj! Niewysłanie towaru przez sprzedawcę nie stanowi oszustwa. Nieotrzymanie towaru na czas powoduje, że sprzedawca pozostaje wobec klienta w zwłoce!

W związku z powyższym odstąpienie od umowy musi zostać złożone w celu „zerwania” więzi łączącej klienta ze sklepem internetowym. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta sprzedawca ma 14 dni na zwrot wszelkich środków wpłaconych przez klienta.

Reklamacja w banku. Jeżeli klient po dokonaniu przelewu szybko zdał sobie sprawę, że popełnił błąd może szybko zadzwonić do banku i poprosić o jego zatrzymanie, a następnie anulowanie. Warto również namówić bank do poinformowania banku odbiorcy pieniędzy w celu zablokowania wypłaty środków oszustowi.

Krok 2 - Rzecznik praw konsumenta + wezwanie do zapłaty

Rzecznik praw konsumenta

W przypadku podejrzenia oszustwa, warto skierować sprawę do powiatowego lub miejskiego rzecznika praw konsumenta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania klienta sklepu. Po przedstawieniu sprawy, rzecznik będzie się kontaktował ze sklepem w imieniu klienta.


Wezwanie do zapłaty

Sprzedawca w terminie 14 dni, od dnia otrzymania oświadczenia od odstąpieniu od umowy, ma obowiązek dokonać zwrotu wszystkich dokonanych przez klienta płatności. W przypadku niedokonania takiego zwrotu, klient powinien wysłać do sprzedawcy wezwanie do zapłaty, a następnie sporządzić pozew o zapłatę.

Krok 3 - Policja

Jeżeli pomimo odstąpienia od umowy i wezwaniu do zapłaty, klient w dalszym ciągu nie otrzymał zwrotu pieniędzy, konieczne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Oszukani przez fałszywe e-sklepy

Dołącz do grupy na facebooku "Oszukani przez fałszywe e-sklepy". Grupa to miejsce gdzie wymieniamy się informacjami oraz doradzamy co robić.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook likwiduje przycisk „Lubię to”! Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się