Portal bezpiecznego e-biznesu

Sklep Google usuwa „lichwiarskie” aplikacje

 Sklep Google usuwa „lichwiarskie” aplikacje

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Z Google Play zniknęły aplikacje służące do zaciągania krótkoterminowych, wysokooprocentowanych pożyczek konsumpcyjnych.

Sklep Google usuwa „lichwiarskie” aplikacje

Jak podaje Wall Street Journal, Google usunęło ze sklepu Play kolejne aplikacje, które miały udzielać pożyczek w sposób „szkodliwy bądź zwodniczy”. Chodzi o pożyczki osobiste, w których stopa oprocentowania (RRSO) to 36 proc. lub więcej. Jak wyjaśnił rzecznik Google, jest to jedyny sposób obrony użytkowników przed takimi programami.

Google już od pewnego czasu walczyło z aplikacjami do lichwiarskich pożyczek. W Stanach Zjednoczonych nie zezwala się na aplikacje oferujące kredyty konsumpcyjne o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) wynoszącej 36 proc. lub więcej. Aplikacje do kredytów konsumpcyjnych w USA muszą wyświetlać maksymalne RRSO obliczone zgodnie z ustawą TILA (Truth in Lending Act). Te zasady dotyczą aplikacji bezpośrednio oferujących kredyty lub służących do zdobywania potencjalnych klientów oraz tych, które łączą klientów indywidualnych z zewnętrznymi pożyczkodawcami.

W Google Play nie mogą się więc pojawiać kredyty konsumpcyjne, które wymagają spłaty całości zobowiązania w ciągu maksymalnie 60 dni od udzielenia pożyczki (które firma określa jako “krótkoterminowe kredyty konsumpcyjne”). Firmy zajmujące się udzielaniem takich pożyczek protestują twierdząc, że działają całkowicie legalnie i nikogo nie krzywdzą. Dodają też, iż wiele osób korzystało z takich kredytów, by wyjść z tarapatów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWyszukiwarka. To klucz do sprzedaży w e-sklepach! Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się