Portal bezpiecznego e-biznesu

Sejm zaostrza prawo telekomunikacyjne

 Sejm zaostrza prawo telekomunikacyjne

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Zbliża się koniec procederu naciągania konsumentów na drogie SMS-y i przeciągania składanych reklamacji. Sejm przyjął nowelizację prawa telekomunikacyjnego, która powinna lepiej chronić konsumenta przed wydatkami, na które nie wyraził zgody.
Sejm zaostrza prawo telekomunikacyjne

Nowe prawo ma przede wszystkim znacznie utrudnić naciąganie klientów za pomocą SMS Premium, czyli wiadomości SMS o podwyższonej opłacie. Pojawi się nowy próg w umowach z operatorami – 0 zł, a domyślnie wyniesie on 35 zł – o ile konsument w ogóle go nie określi. Będzie więc można bezpiecznie korzystać z usług premium, takich jak konkursy SMS-owe. Po przekroczeniu progu, czy to domyślnego, czy określonego przez klienta – zadziała automatyczna blokada usługi. Nie będzie więc jedynie powiadomienia, jak to funkcjonowało dotychczas.

Oprócz tego niemożliwe będzie uruchomienie cyklicznej usługi bez uprzedniego poinformowania konsumenta o tym, że przystępuje on do takiej usługi wraz ze wskazaniem opłat, jakie będą pobierane. Często zdarzało się bowiem, że konsument aktywował SMS-y cykliczne nie mając świadomości, że opłaty będą pobierane z jego konta automatycznie.

Zmiany nastąpią także w zakresie składania reklamacji. Dotychczas klienci składali je wprost do operatora, który odsyłał ich np. do organizatora konkursu, w ramach którego zostały pobrane dodatkowe opłaty. Teraz na rachunku telefonicznym pojawią się dane podmiotu, z którym dodatkowa umowa będzie zawierana, co ułatwi kontakt z właściwym adresatem roszczeń.

Nowelizacja ustawy wprowadza także szereg innych zmian. Prezes UKE będzie mógł nakazać usługodawcy usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych dotyczących wskazanej usługi Premium. Będzie także uprawniony do zablokowania danego numeru.

Wprowadzone zmiany znacznie utrudnią naciąganie klientów na dodatkowo płatne i drogie usługi. Nie zlikwidują jednak potencjalnego zagrożenia całkowicie, dlatego w dalszy ciągu przy korzystaniu z usług premium należy zachowywać zdrowy rozsądek.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDuże zmiany w Facebooku Następny artykuł ›Kasy online coraz bliżej!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się